23 Nisan 2020, 05:14 tarihinde eklendi

Wordpress Web Sitesi Hızlandırma

Wordpress Web Sitesi Hızlandırma

WEB SİTE HIZLANDIRMA

Yazımızda Wordpress altyapısıyla hazırlanan web sitelerini nasıl hızlandırabileceğimizi öğreneceğiz.

Konuya başlamadan önce web site hızlandırma neden önemli kısaca buna değinelim.

Bir konuda rakiplerimizin önüne geçmek ve üst sıralarda çıkmak için Google nin birçok kriteri bulunmaktadır. Bu kriterlerinin en önemlilerinden bir tanesi de site hızıdır. Yani isteğiniz rakiplerinizin üstesinden daha hızlı ise daha üst sıralarda çıkması daha olasıdır.

İki; sitenizi ziyaret eden kişilerin sitede rahatça dolaşabilmesi ve sitemize hemen terk etmemesi açısından hızı site kurmak önemlidir.

Sizin de bir siteye girip bir içeriğe tıkladığınızda sayfanın açılmasını uzun uzun beklediğimiz olmuştur.

Bu durumda ne yapıyorsunuz bu sitede bekliyor musunuz? Cevap; Hayır farklı sitelere geçip aradığınızı bulmaya çalışıyorsunuz diye tahmin ediyoruz.

Bu da yavaş siteler için hem ziyaretçi hem de Google’ de sıralama kaybına neden oluyor diyebiliriz. O zaman bu tarz kayıplara sebebiyet vermemek için gelin web site hızlandırma yollarını üç adımda birlikte öğrenelim.

Öncelikle sitemizin hızını test edebilmek için bir araç kullanmamız gerekiyor. Bunun için GTMetrix.com sitesine giriş yapıyoruz ve sitemizin adresini oraya yapıştırıyoruz.

Analiz et butonuna tıklıyoruz. Bu analiz sonucunda sitemizin hatalarını doğrularını ve yanlışlarını bize gösterecek. Buna göre bizde kendi aksiyonlarımızı alıp hatalarımızı düzelterek sitemizi daha da hızlandırarak bileceğiz.

Analiz sonuçlandığında iki iki metrik sonuçlarına baktığınız zaman kızımızın bebeğe vereceği şeklinde iki farklı skor verildiğini görüntüleyebiliyorsunuz. Bizim için asıl önemli olan şey yüklenme süresi. Yani sayfanın açılış süresidir.

Bu yazımızda bu üç basit adımda sitenin açılış hızını üç saniyenin altına nasıl indirebiliriz bunu öğreneceğiz.

Sitemizde bulunan eklentileri kullanmadıklarımızı silerek işlemlerimize başlamamız gerekiyor.  Bunun için ilk olarak admin panelimize giriş yapıyoruz.

Panele giriş yaptıktan sonra eklentiler kısmından. Burada işinize yaramayan aktif olarak kullanmadığınız eklentileri silmemiz gerekiyor.

İkinci adımında olmazsa olmaz wordpress eklentileri cache eklentisini kurarak ön bellekleme teknolojisi kullanacağız.  Ve sıkıştırmalar sayesinde hız kurumuzu daha iyi seviyelere getirebileceğiz. Bunu yapabilmek için eklentiler yeni ekleye tıklayıp fastest cache yazıyoruz.

Eklentiyi hemen yükleyip kurarak ayarlarını ayarladıktan sonra eğitime Gtmetrix değerlerinin nasıl değiştiğini görüntüleyebileceğiniz.

Üçüncü adımda clouldflare kullanan web siteleri için rocket loader kısmını aktif hale getirmeyi öğreneceğiz.

Konuya geçmeden önce siz hala clouldflare kullanmıyorsanız kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.  Özellikleri saymakla bitmez ama hem güvenlik hem sunucu sağlığı açısından gerçekten çok etkili ve ücretsizdir.  Clouldflare giriş yaptıktan sonra speed kısmına tıklıyoruz.

Buradan alt kısmı inelim. Brotli özelliğinin aktif olduğundan emin olalım eğer değilse de aktifleştir elim hemen alt kısmında da rocket loader var bunu da aktif eleştirdikten sonra hız optimizasyonu sağlamış oluyoruz. Sizlere 3 adımda web site hızlandırma işlemlerini göstermiş olduk.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *