30 Nisan 2020, 07:04 tarihinde eklendi

Web Sitesi Nasıl Test Edilir?

Web Sitesi Nasıl Test Edilir?

Web Sitesi Nasıl Test Edilir?

Bir web siteniz olduğunu hayal edin. Web sitenizi ister kendiniz yapmış olun, isterseniz de herhangi bir web tasarım şirketine yaptırmış olun. Web sitesi yapım aşamaları, aşağı yukarı hep aynıdır; görsel tasarım, varsa programlama, site yazıları gibi... Tüm bu genel tasarımdan sonra geriye tek bir şey kalır, o da web sitesini teste sokmaktır. Nitekim eğer ters birşeyler varsa, işte işler sizin için çok zorlaşabilir.

Bazen tek bir hata, web sitesindeki herhangi bir tasarımı ve programlamayı geri dönülmez bir yola sokabiliyor. Eğer işlettiği biz bir firma yada şirket varsa, bir web sitesi sizin için olmazsa olmazdır; çünkü bir web sitesi, bir firmanın yada şirketin gelir kapılarından biridir. Bir web sitesi nasıl test edilir ve hangi testlere sokulur merak ediyorsanız, aşağıdaki testlere bir göz atmalısınız.

1-Sayfadaki Yazılar Doğrumu  Yazılmış

Hangi mesleği yaparsanız yapın, ister istemez hatalar mutlaka olabiliyor. Ne kadar kontrol ederseniz edin, hata olacaksa mutlaka oluyor. Dünyanın en tanınmış yazarları bile yazılarında hata yapabiliyor, üstelik bunu kendi editörleri fark etmiyor ve ancak kitap yayındayken hatalar fark ediliyor. Siz yada bu firma yapmış olsun web sitenizde olası yazım hataları mümkündür. Web sitelerinde yazım testi en önemli testlerden birisi olarak göze çarpıyor. Hata yapmak kötü birşey değildir ama web sitelerinde yazım testinin önemli bir yer tuttuğunu söylemekte fayda var.

2-Site İçi Link Kontrolü

Linkler, bir site için neredeyse olmazsa olmazdır denilebilir. Buradaki bir aksaklık, siteye gelen ziyaretçilerin web sitenizin birkaç sayfasını yada birçoğunu görememesi anlamına gelebilir. Bu test yine bir web sitesinin kalbidir denilebilir, buradaki en ufak bir hata size pahalıya patlayabilir. Ayrıca sitenizin, Google'da üst sıralarda olması istiyorsanız sitenizin bu testten mutlaka geçmesi gerektiğini bilmelidir.

3-Siteniz Yeteri Kadar Hızlı Mı?

Eğer ortalama olarak bir dakikada yüklenen bir web siteniz varsa hem ziyaretçi kaybedersiniz, hemde Google'dan olumsuz bir puan alır ve alt sıralarda gözükürsünüz. Mantık olarak, zor açılan bir web sitesi sizi ve diğer insanları çok sıkması gerekiyor. Aslında böyle de oluyor ve insanlar yoğun olarak, yavaş açılan web sitelerinde kalmak istemeyip çıkış yapmayı tercih ediyorlar.

Bu sadece web sitelerinde böyle değildir. Bilgisayar ve mobil uygulamalarda da yavaş çalışan bir program karşısında, kullanıcılar programı silmek zorunda kalabiliyorlar. O yüzden sitenizin, mutlaka bir hız testinden geçtiğinden emin olmalısınız.

4-SEO Olmazsa Olmazdır

Sitenizin, dünyadaki milyonlarca kişiye hitap etmesini istiyorsanız SEO konusunda ciddi şekilde önem vermenizde fayda var. Sitenizi sadece aileniz ve arkadaşlarınız ziyaret etsin istemiyorsanız, SEO konusunda mutlaka profesyonel bir yardım almanız sizin için daha iyi olur. Günümüzde SEO konusunda, neredeyse yardım almayan bir web sitesi sahibi yok gibidir. Cüzi bir ücret karşılığında, sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilir ve sitenizin popülerliğini artırıp varsa firmanızın ürünlerinin kolayca tanıtımını yapabilirsiniz

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *