19 Mayıs 2020, 06:55 tarihinde eklendi

Uzay ve Evren Nasıl Oluştu?

Uzay ve Evren Nasıl Oluştu?

Uzay Nasıl Oluştu?

Bizim de içinde bulunduğumuz ve sürekli genişlediği iddia edilen uzay bugünlerde de hala gizemini korumaktadır. Uzay milyarlarca genişlikte olmasına ve sürekli genişlemesine rağmen bizim uzaydaki yerimiz ufacık bir noktadır. Uzay sonsuzdur. İçinde tüm galaksileri, gök cisimlerini barındıran bu kavram nesnelerin ve olayların göreceli konuma ve yöne sahip olduğu sınırsız üç boyutlu bir boyuttur. Uzayın içindeki tüm bu saydıklarımızı astronomi bilimi sayesinde açıklığa kavuşturmaya çalışırız. Halen daha tam olarak zihnimizin kavrayamadığı ve keşfetmediğimiz yerler olmasına rağmen insanlığın elinde uzayla ilgili önemli bilgiler mevcuttur.

Uzay Nasıl Oluştu?

Stephan Hawking'e göre evrenden önce hiçlik vardı. Bu hiçlik devam edemediği için büyük bir patlamayla tekillik oluştu. Büyük Patlama Teorisi, bize verdiği bilgilere göre evren yaklaşık on beş milyar yıl önce oluşmuştur. Bu patlamaya Büyük Patlama deriz. Bu patlama sonrasındaki karmaşık süreçte gök adalar, gök cisimleri ve gezegenler meydana gelmiştir. Patlamadan hemen sonraki süreçte yoğun ısı ve alev bir süre bu astronomi terimleri yoğurmuştur. Isının geçmesiyle yavaş yavaş gezegenler ve galaksiler belirli bir hal almaya başlamış ve birbirlerine çok yakın konumlarda konuşlanmışlardır. Zaman geçtikçe birbirlerinden ayrılan ve uzaklaşan galaksiler zaman içinde günümüzdeki konumlardadır. Örneğin dünyamızın oluşmasından sonra tüm kıtalar birleşikti ve zaman içinde birbirlerinden ayrılmaya başladılar.

Gezegenler Nasıl Oluştu?

Gezegenler, daha gencecik olan yıldızların çemberinde dönüyor olan gaz ve toz bulutu parçalarının içlerinde doğarlar. Bu bir araya gelen tozlar giderek büyürler. Boyutları değişkendir. Taş, kaya ve dağ büyüklüğünde parçalar oluştururlar. Başlangıçta biçimi olmayan bu boyutlar belirli bir uzunluğa eriştiğinde kütle çekim etkisiyle küreye ve elipse benzer şekil alırlar.

 Galaksiler Nasıl Oluştu?

İki teoriyi içinde barındıran bu konuya kesin bir açıklık getirmek mümkün değildir. Şundan emin olabiliriz ki oluşumları çok uzun süren ve gezegenlere ev sahipliği yapan galaksiler oluşumları en zor astronomik kavramlardan biridir.

Yukarıdan Aşağıya Teorisi

Ön galaksiler milyonlarca yıl süren eş zamanlı bir çökmeyle oluştukları iddia edilmiştir.

Bu astronomi alanında yapılan çalışmalara göre ön gezegenler onların içinde oluştuğu iddia edilmektedir.

Aşağıdan Yukarıya Teorisi

Önce yıldız kümeleri gibi küçük yapılar oluştuktan sonra bunlar birleşerek galaksileri oluşturmuşlardır.

İlk başlarda oluşan galaksilerin çoğunun spiral olduğu ve bu galaksilerin eliptik şeklini alması için spiral galaksilerin birleştiği iddia edilir.

Birçok teoriyi gözden geçirmemize rağmen hala hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz evren ve uzay kavramları aklımızı bir şekilde karıştırmaya ve bizi meraklandırıp içine çekmeye devam ediyor. Bugüne göre en kesin bilgiler ve bulgular Büyük Patlama Teorisi'nin içindedir. Fakat günümüzde uzayla ilgili bildiğimiz kavramları unutmamız ve yeni araştırmaların yapılması gerekebilir. Çünkü çoğu teori karanlık maddeyi göz ardı ediyordu. Fakat karanlık maddenin keşfiyle tüm teoriler baştan aşağı yenilenmelidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *