24 Nisan 2020, 08:41 tarihinde eklendi

TARİH BOYUNCA YAŞANMIŞ EN KÖTÜ 5 SALGIN

TARİH BOYUNCA YAŞANMIŞ EN KÖTÜ 5 SALGIN

TARİH BOYUNCA YAŞANMIŞ EN KÖTÜ 5 SALGIN

Tarih boyunca koronavirüsü salgını gibi birçok salgın insanlığı tahrip etti, tarihin gidişatını değiştirdi ve zaman zaman hanedanlıkların çöküşlerinden sömürgeciliğin artışına ve hatta iklimin soğumasına kadar tüm uygarlıkların sonunu getirecek olaylara sebep oldu. İşte tarihteki en kötü 5 salgın:

1  KARA ÖLÜM (KARA VEBA)

Muhtemelen tarihin en iyi bilinen salgını olarak tanınmış Kara Ölüm, 1346 ile 1353 yılları arasında, Avrupa'yı tahrip eden büyük bir bubonik bir veba salgınıydı. Vücuttaki sızıntı ve kanama yaralarının ortaya çıkması ve yüksek ateş ile karakterize edilen vebanın sadece 14. yüzyılda 75 ila 200 milyon kişiyi öldürdüğü tahmin edilmektedir ve son araştırmalar bu oranın tüm nüfusun % 45-50'sinin olduğu sonucuna varmıştır. Veba, önümüzdeki yüz yıl boyunca sürekli olarak insanlığı tehdit eden bir salgın olmuştur.

2  HIV / AIDS

İlk olarak 1976'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülen HIV / AIDS, 1981'den bu yana 35 milyondan fazla insanın ölümüne yol açtı. AIDS'e neden olan virüs olan HIV, büyük bir ihtimalle 1920'lerde Batı Afrika'daki insanlara aktarılan bir şempanze virüsünden gelişti. HIV virüsü ile yaşayan, büyük çoğunluğu nüfusun% 5'inin enfekte olduğu Sahra altı Afrika'da bulunan, yaklaşık 21 milyon kişidir. 

On yıllar boyunca hastalığın bilinen bir tedavisi yoktu, ancak 1990'larda geliştirilen ilaç, şuan da hastalığa sahip kişilerin düzenli tedavi ile normal bir yaşam sürmelerine izin veriyor. Ayrıca 2020'nin başlarından itibaren iki kişide bulunan HIV virüsü tedavi edildi. 

Farkındalık arttıkça, HIV'i daha yönetilebilir hale getiren yeni tedaviler geliştirildi ve enfekte olanların çoğu üretken yaşam sürmeye devam ediyor. 

3  İSPANYOL GRİBİ (İSPANYOL NEZLESİ)

1918 ve 1920 arasında dünya çapında rahatsız edici ölümcül bir grip salgını olan İspanyol gribi, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasını enfekte ederek ve 20-50 milyon insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız bir ülke olan İspanya, salgın hakkında kapsamlı bir haber raporuna izin vermesi sebebiyle İspanyol Gribi olarak tarihe geçti.

1918 grip salgınını diğer grip salgınlarından ayıran salgının kurbanlarıydı; çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları hayatta bırakan bu salgın, dayanıklı ve tamamen sağlıklı genç yetişkinleri öldürmeye başlamıştı.

4  SITMA

Bu günlerde genellikle tropiklerle sınırlı olmasına rağmen, sıtma hala dünyanın en yıkıcı salgınlarından biri durumunda ve her yıl 500 milyon kadar insanı enfekte etmeye devam ediyor. Bazı sivrisineklerde bulunan bir parazitin neden olduğu hastalık ilaçlara karşı dirençli olmakla birlikte henüz tam manasıyla hastalığa karşı koyacak bir aşı geliştirilmemiştir. 

5  AMERİKAN ÇOCUK FELCİ

New York'ta başlayan bir çocuk felci salgını olan Amerikan çocuk felci ABD'de 27.000 vakaya ve 6.000 ölüme neden oldu. Hastalık esas olarak çocukları etkiliyor ve bazen kalıcı hasarlarla hastalık atlatılıyordu.

Çocuk felci salgınları, 1954'te Salk aşısı geliştirilinceye kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde düzensiz bir şekilde meydana geldi. Aşı yaygın olarak kullanılabilir hale geldikten sonra, Amerika Birleşik Devletler'deki vaka sayısı azaldı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki son çocuk felci vakası 1979'da görülmüştür. Dünya çapında yapılan çocuk felci aşıları, henüz hastalığı tamamen ortadan kaldırılmamasına rağmen, hastalığı büyük ölçüde azaltmıştır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *