27 Nisan 2020, 06:39 tarihinde eklendi

Sürü Bağışıklığı Nedir?

Sürü Bağışıklığı Nedir?

Sürü Bağışıklığı Nedir ?

Sürü bağışıklığı nedir sorusu son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünden sonra bazı ülkelerin uyguladığı bir yöntem olarak bilinmektedir. Tüm dünya şu an yeni tip virüs ile savaşırken her ülke farklı savaşma stratejileri geliştirmiştir.

Uzun zamandır birçok bilim adamı ve uzmanın üzerinde çalıştığı bu virüse karşı çareler aramaktadır. İngiltere ve Hollanda gibi bazı ülkeler virüse karşı diğer ülkelerden farklı bir yol izleyeceğini duyurmuştur. Peki bu yöntem nedir ? Virüse karşı uygulanacak bu strateji insanlığa umut olacak mıdır?

Bağışıklık nedir ?

Öncelikle bağışıklık nedir onu inceleyelim.

Bağışıklık insan veya hayvan bedenine giren bakteri, virüs gibi organizmalara karşı doğal olarak veya sonradan kazanılan koruma mekanizmasına denir. Korona virüs gündeminden sonra çok araştırılan bu kelime herkes tarafından duyulmaya ve konuşulmaya başlanmıştır.

 Virüsler yaşamın bir parçasıdır insanlık tarihi boyunca var olmuştur ve olmaya da devam edeceklerdir. Önemli olan vücudun virüslere karşı geliştirdiği adapte olma süreci ve savaşıdır. Buna tam olarak bağışıklık mekanizması denmektedir. Peki bağışıklık kelimesinden türeyen sürü bağışıklığının anlamı nedir ?

Sürü Bağışıklığı

Bir çoğunuzun yeni duymuş olduğu bu kelime ilk olarak 1920lerde ortaya çıkmıştır. 1930lu yıllarda çocuklarda görülen kızamık virüsüne karşı bağışıklığı olmayan çocuklar da dahil olmak üzere enfekte sayısında geçici bir azalma meydana gelmesiyle birlikte doğal olarak oluşan bir fenomen olarak kabul edilmiştir.

Bu yöntemin ortaya çıkmasından sonra hastalıklar için geliştirilen aşıların kullanımının reddedildiği görülmüştür.

İngiltere ve Hollanda  yeni tip korona virüse karşı bu yöntemi kullanacağını açıklamıştır. Bu anlayışa göre virüsün toplumun büyük bir kısmına yayılması beklenecek, daha sonra halk bu virüse karşı bir bağışıklık kazanacak ve böylece sürü bağışıklığı ortaya çıkmış olacaktır. Yani salgının artık önüne geçilemediği durumlarda kontrollü şekilde azaltma yoluna gidilmesi şeklinde de açıklanabilir.

Toplumun %60ının bağışıklık kazanmasıyla amaç gerçekleştirilmiş olacaktır. Buradaki önemli bir diğer mesele de bu salgının bu şekilde kontrollü olarak azaltılmasının sağlık sistemlerini de rahatlatacak olmasıdır. İnsanların tamamı hep birlikte bu virüse yakalanırsa sağlık sisteminin çökmesi ve çoğu ülkede olan solunum cihazı sıkıntısından dolayı can kaybının çok fazla olması demektir. Bu yüzden İngiltere gibi ülkelerde virüsün düşük risk grubu kişilere daha yavaş yayılması hedeflenmektedir.

Ülkedeki bazı uzmanlar sürü bağışıklığı yönteminin daha riskli olduğunu ve sağlık sistemine daha ciddi yükleneceğini belirtmektedir. Bunun üzerine İngiltere bu yöntemin bilimsel dayanakları olduğu dile getirmiştir. Bilim kurulunda yer alan bir profesör ise “bu virüsün yayılması kaçınılmazdır, salgın haline gelecek ve zamanla salgın olmaktan çıkacaktır” demiştir.

Sürü bağışıklığı nedir diye incelediğimiz bu yazının sonucu olarak toplumdaki riskli grubu ayrıştırılıp kalan belli kitlenin enfekte olmasıyla hastalığın kontrollü şekilde azaltılması olarak görülmüştür. Toplumun hepsi bu hastalığı görürse salgın olmaktan çıkar ve bunu yönetmek kolay olur şeklinde görüş belirtilmiştir.

Ülkemizde ise bu virüse karşı sokağa çıkma yasağının mı yoksa sürü bağışıklığı yönteminin mi etkili olduğu tartışılmaktadır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *