03 Haziran 2020, 04:46 tarihinde eklendi

SSD Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSD Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSD Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSD seçerken dikkat edilmesi gerekenler üzerine birçok şey söylemek mümkün. Ancak bunun öncesinde SSD nedir? SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir? gibi soruların da yanıtlarına kısaca bakmamız gerekir.

Hepimizin bildiği gibi bilgisayarlarımız depolama donanımı barındırması gereken cihazlardır. Gelişen teknoloji sayesinde diskli ve mekanik bir depolama donanımı olan HDD’lerin (hard disk) yerini, son 7-8 yıldır SSD (Katı Hal Sürücüsü) adlı donanımlar almıştır. HDD’lere göre 4-5 kat daha hızlı okuma ve yazma özelliğine sahip olan SSD’ler, SSD ve HDD arasındaki farklar arasında en dikkat çekenidir. Yine bunun dışında daha ufak olmaları ve daha fazla depolama alanı sunabilmeleri de bu farklardan bazılarıdır.

HDD ve SSD’ler her ne kadar aynı işi yapsalar da aralarında başka farklar da vardır. Bu farkların en önemlilerinden biri de teknoloji farkıdır. HDD’ler manyetik diskten oluşan bir depolama teknolojisiyken; SDD’ler ise USB belleklerdekine benzeyen ve birbirine kenetli flaş yongalardan meydana gelen yeni bir veri depolama teknolojisidir.

SSD ve HDD arasındaki farklarından bir diğer önemli olanı ise sağlamlıktır. SSD’ler de hiçbir hareketli parça yoktur. Bu da HDD’lere göre daha uzun ömürlü olmalarının ana nedenidir.

Peki, SSD almayı düşünüyorsak ilk önce nelere bakmalıyız? Şimdi SSD seçerken dikkat edilmesi gerekenlere hep birlikte maddeler halinde bakalım.

  • Eğer bir SSD alacaksanız öncelikle bunu ne için kullanacağınızı belirleyin. Amacınız sadece bilgisayarınızı hızlandırmak ise 128 GB’lık bir SSD yeterli olacaktır. Ancak çok fazla program kullanıyor ve oyun da oynuyorsanız sizin için en uygun SSD, 240-500 GB’lık kapasiteye sahip olanlar olacaktır.
  • SSD seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli nokta, alacağınız SSD’nin okuma ve yazma hızlarıdır. SSD’ler de marka ve kalitesine göre farklı okuma ve yazma hızlarına sahiptirler. Örneğin bir SSD 450 MB/s veri okuyabilirken bir diğeri 560 MB/s veri okuyabilir. Bu nedenle satın almadan önce bu hızlar arasından en yüksek olanını seçmeye çalışmalısınız.
  • SSD alırken bir diğer önemli nokta ise, SSD içerisinde hangi NAND flaş bellek tipinin kullanıldığıdır. En kaliteli, hızlı ve uzun ömürlü olan tipler SLC ve eMLC olanlardır. Bunların dışında kalan tipler daha az kaliteli, düşük hızda ve kısa ömürlü belleklerdir. Bu nedenle SLC ve eMLC tipi bellek kullanan SSD’leri seçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
  • Çok önemli bir diğer husus ise alınacak SSD boyutudur. Özellikle laptoplar için bu konu bir hayli önemlidir. Çünkü bazen alınan SSD’nin boyutu laptop için büyük olabilir. Bu nedenle SSD almadan önce mutlaka bilgisayarınızın web sitesine girerek desteklediği SSD boyutlarına bakmanız gerekir.
  • Bir üstteki maddeye benzeyen başka bir sorun ise SSD’nin sizin laptopunuza uygun olup olmadığıdır. Yani, bilgisayarınız usb SSD mi destekliyor? Ya da SATA / SATA 3.0 mı destekliyor? Yoksa M2 SATA mı destekliyor? Herhangi bir uyum sorunu yaşamak istemiyorsanız, SSD almadan önce mutlaka bilgisayarınızın desteklediği bağlantı tipine dikkat etmelisiniz.
  • SSD’ler için veri okuma ve yazma hızının çok önemli olduğunu ikinci maddede belirtmiştik. SSD’ler de üçüncü bir hız ise, random (rastgele) veri transferi hızıdır. Random veri transferinde SSD, hafızasındaki dağınık halde bulunan veriyi transfer eder. Random transfer hızı sıralı okuma ve yazma hızlarına göre daha düşük hızlarda olsa da, SSD almadan önce dikkat edilmesi gereken bir performans özelliğidir.
  • SSD seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında son önemli nokta ise SSD’nin markası ve garanti süresidir. Özellikle bilinmeyen markaların fiyatlarına kanarak SSD almamak gerekir. Çünkü SSD’lerin kaliteleri markalarıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden satın almadan önce marka ve garanti sürelerini mutlaka araştırarak SSD almanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *