27 Mayıs 2019, 05:53 tarihinde eklendi

SSD Nedir? Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

SSD Nedir? Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

SSD (Solid State Drive) Katı Hal Sürücüsü Nedir?

Bilgisayarlar 2 adet hafıza tipine sahiptir. Bunlardan ilki, geçici hafıza dediğimiz RAM, diğeri ise kalıcı hafıza olan yani bilgilerinizin depolandığı hard diskler yani HDD’lerdir. Hard disk’ler yıllardır bilgisayarlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Bir hard disk, bir adet mil, milin üzerine yerleştirilmiş manyetik plakalar yani disk ve okuma yazma kafası denilen, diskteki bilgileri okuyan ve yeni bilgileri diske kayıt eden parçalardan oluşmaktadır. Hard diskler eski nesil hareketli parçalara sahiptir.

SSD yani katı hal sürücüsü ise, yeni teknoloji ürünü ve geleneksel sabit disklere göre çok daha hızlı, daha sessiz ve daha serin çalışan bir depolama birimidir. Hard diskten farklı olarak SSD, hareketli parçalara ve manyetik plakalara sahip değildir. Tamamen elektronik bir yapıya sahiptir.

SSD’nin Hard Diske Göre Avantajları Nelerdir?

SSD, hard diske göre çok daha hızlı yazma ve okuma hızına sahiptir. Bu özelliği sayesinde bilgisayarınızdaki uygulamaların çok daha hızlı açılmasını ve kapanmasını sağlar. Tamamen elektronik bir yapıdan oluştuğu için ufak tefek sallanmalarda ya da düşürülmelerde kolaylıkla bozulmaz.

SSD’nin Hard Diske Göre Dezavantajları Nelerdir?

SSD, hard disklere göre daha pahalıdır. Sarsıntılara karşı dayanıklı olduğu için bozulma ihtimalleri azdır ancak elektronik oldukları için bozulmaları durumunda içerisindeki bilgileri kurtarma şansı çok azdır. Elektronik bir yapıya sahip olduğu için kısa devre benzeri sorunlar yaşandığında bozulabilir. SSD’nin belli bir kullanma ömrü vardır. Bu süre, kullanılma şekline göre değişiklik göstermektedir. Uzun süreli kullanımlarda ömürleri azalmaya başlar, dolayısıyla çalışma hızları da zamanla düşmektedir. SSD’lerin ortalama yazma silme ömrünün 10.000 – 15.000 işlem civarında olduğu söylenmektedir. Bu da işletim sistemi ve uygulamaları çalıştırmak için kullanıldığında ömrünün çok daha hızlı tükeneceği anlamına gelmektedir.

SSD’ler Bilgisayarda Ne İçin Kullanılmalı?

SSD’ler oldukça hızlı okuma ve yazma yeteneğine sahip oldukları için, yeni nesil bilgisayarlarda olmazsa olmaz bir ürün haline gelmiştir. Yeni alınacak ya da toplanacak bilgisayarlarda 1 adet SSD olması şiddetle tavsiye edilmektedir.

SSD için en sağlıklı kullanım yöntemi, Windows gibi işletim sistemlerini ve sadece hızlı açılmasını ve hızlı işlem yapmasını istediğiniz programlarınızı kurmanızdır. SSD’ye işletim sistemini kurduğunuz zaman bilgisayar oldukça hızlı açılacaktır. Aynı zamanda çizim programları, video programları gibi büyük ölçekli ve ağır işler yapacağınız programları da SSD’ye kurmak mantıklı olacaktır. SSD’nin hızı sayesinde bu programlar çok daha hızlı açılır ve çok daha hızlı işlem yapar. Alacağınız SSD’nin kapasitesinin çok yüksek olmasına gerek yoktur. SSD’de kullanacağınız programlar ve işletim sisteminin ne kadar yer kaplayacağını hesaplayarak uygun bir SSD almanız yararınıza olacaktır.

Bunun dışındaki programlarınızı, film, müzik ve dosyalarınızı, oyunlarınızı kurmak amacıyla 1 adet hard disk de bulundurulması gerekmektedir. Film, müzik ve oyun dosyalarının SSD’ye kurulması performans olarak fazla katkı sağlamamakla birlikte, SSD’nizi zorlayaca ve kapasitesini dolduracağınız için çalışmasını yavaşlatacaktır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *