20 Şubat 2020, 20:44 tarihinde eklendi

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Özellikle sıklıkla kullanılmakta olan sanal gerçeklik kelimesi ve anlamı hakkında merak edilen farklı konular bulunmaktadır. Teknik anlamda sanal gerçeklik nedir? Diye düşünenler için bireylerin o alanda bulunma hissini yaşaması için bilgisayar kaynaklı olarak gerçekleştirilen üç boyutlu ortamların kullanımı anlamına gelmektedir.

Kullanılacak olan farklı çevre birimleri aracılığıyla sanal ortama dahil olunmaktadır. Bunun için kask, ekran ya da gözlük gibi birbirinden farklı araçlar kullanılmaktadır. Kullanıcının o alana girmesi durumunda gerçeklik ile olan bağlantısı koparak sanal ortamda gerçeklik oluşması sağlanmaktadır. Bu deneyimi kusursuz şekilde yaşayabilmeniz için özellikle kullanılacak ola tasarımların iyi olması gerekiyor.

  • Kısmi Katılımlı Ortamlar 

Belli fiziksel unsurların ve sanal imgelerin kullanımı gerektiren ortamdır. Kullanıcılara gerçek dünya olan bağlantısını tam olarak koparmadan gerçeklik hissini yaşama imkanı sağlar. Uçuş simülatörleri bunun için örnek gösterilebilir.

  • Tam Katılımlı Ortamlar 

Bilgisayar destekli olarak hazırlanmış olan gerçeklik ortamı olarak bilinir. Hazırlanan ortamda kullanıcıların tüm duyusal algılarına hitap edilmektedir. Tam olarak katılımcıların kendilerini vermeleri sağlanır.

  • Ortak Katılımlı Ortamlar

Birden fazla katılımcının yer aldığı ortamlardır. Bu sayede birbirleriyle etkileşime girmelerine olanak sağlayacak şekilde hazırlanmış olan sanal evrendir. Tıp, mimarlık, eğitim gibi farklı alanlarda özellikle kullanımı sağlanır.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri 

Günümüzde oldukça sık kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri bu platformun kolayca oluşturulmasını sağlar. Bu nedenle de videolar üzerinden gerçeklik deneyimini yaşamak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Farklı şekillerde hazırlanmış olan gözlükler kullanıcılar için yapılacak olan tercihleri etkilemektedir.

Mobil Cihazlarda Sanal Gerçeklik Oyunları 

Gelişen teknoloji sayesinde sanal gerçeklik oyunları oyun keyfini daha üst düzeye taşımak amacıyla tercih edilmektedir. Kullanıcılar olan uygulamalar ile telefon ekranının gerçeklik için uygun hale getirilmesi mümkündür. Bu nedenle de özellikle youtube üzerinden açılan videolar istenilen etkinin elde edilmesi için yeterli olmaktadır. Android ve İOS için tercih edilecek olan oyunlar değişebilir.

CMOAR Roller Coaster 

Tercih edilecek en güzel oyunlardan biridir. Her anı ayrı nefes çekici olmaktadır. Roller coaster deneyimini en güzel şekilde yaşama imkanı sağlar. Oyunu oynamak isteyenler oyunu açıp daha sonrasında gözlükleri takarak oyunun keyfini çıkartabilirler. Android ve İOS için tercih edilebilir.

VR Tank Training

Oyunda bir tank mürettebatı olmanız sağlanır. Bu sayede tank içerisinde eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Belirlenen hedeflere göre hareket etmeniz yeterli olmaktadır.

Dinotrek 

İOS kullanıcıları için hazırlanmış bir oyundur. Tarih öncesinde yaşayacağınız bir deneyim sunmaktadır. Oyuncular için yüksek kontrol imkanı sağlamaz. Dinozorlar devrinde yer almanızı sağlar.

House of Terror Free 

Korku oyunlarını sevenler için sanal gerçeklik oyun çeşitleri arasında yer almaktadır. Oyunu öncelikle indirip daha sonrasında oynamaya başlayabilirsiniz. Android kullanıcıları için hazırlanmıştır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *