17 Mayıs 2019, 18:06 tarihinde eklendi

Rüya ve Uyku Felci Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Rüya ve Uyku Felci Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Rüya ve Uyku Felci Nedir? Neden Rüya Görürüz?

20. Yüzyıl başlarında psikanaliz (Bir psikoterapi tekniği olarak psikanaliz, hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışır.) kurucusu olan Sigmund Freud’a göre rüyalar, bilinçaltımızın bir tür savunma mekanizmasıdır.

İnsan bir sosyal varlıktır ve içinden geçen, düşündüğü her şeyi yapamaz ve söyleyemez. Bir çok şeyi alt benliğine atar ve bastırmak zorunda kalır. Fakat uyku sırasında, beyin bilinçaltına bastırılmış olan korkuları, endişeleri ve diğer hisleri rüyalar aracılığı ile dışarıya çıkartır. Freud’a göre rüyada görülen bir çok şeyin sembolik bir anlamı vardır. Yani rüyada görülen bir nesne, aslında başka bir nesneyi sembolize eder. Rüyada görülen şeyler aslında alt benliğin yani bilinç altının kişiye söylemek istediği şeylerdir. Rüyalar semboliktir ve bu sembollerin anlamları vardır. İnsan rüyalarında gördüğü nesnelerin ne anlama geldiğini öğrenir ve kavrarsa psikolojik olarak da önemli bir iyilik ve sağlık yaşayacaktır.

1970 ve 80’li yıllarda bir grup bilim insanı Freud’un bu düşüncelerine karşı çıktılar. Bu bilim insanlarına göre rüyaların hiçbir fonksiyonu yok, rüyalarda hiçbir mesaj ya da bilgi yoktur. Rüyalar aslında insan beynindeki bir kısa devreden kaynaklanır. İnsan beyni, günlük hayatta gördüğü ve öğrendiği bilgileri uyku esnasında kayıt eder ve arşivler, yani bir kütüphane gibi çalışır. Rüya görme olayı da beynimizin yaptığı bu işlemin bir yan etkisidir. Bu arşivleme esnasında bazı bilgiler, insan beyninin ön lobuna yani bilinç bölgesine gelir. Bilinç bölgesine gelen bu parçaları beynimiz, bir şekilde bir mantık kalıbına sokmaya çalışır. Yani, rüyanızda yürürken birden havalanmanızın ya da arkanızda bir anda bir canavarın çıkmasının sebebi tamamen bunun eseridir.

Psikanalizciler bu duruma karşı çıkarlar. Aynı sosyoekonomik gruptaki insanların rüyalarında gördükleri semboller birbirine benzerdir. Ve bu sembollere verilen anlamlar da birbirleri ile uyuşur. 

Rüya görmek sadece insanlara özgü değildir, diğer gelişmiş memeli türleri de rüya görürler. Uyuyan bir kedinin ya da köpeğin garip hareketler yaptığını görürüz. Bazı deniz canlıları ve gelişmiş bazı primat türleri de rüya görebilmektedir.

Genellikle insan gece görülen tek bir rüyayı hatırlar ancak, bir insan ortalama olarak bir gecede 4 ile 7 farklı rüya görür. İnsanların hatırladığı rüya genellikle uyanma saatine en yakın görülen rüyalardır.

İnsan rüya görürken, beyin dalgaları daha hızlı hareket etmeye başladığı için zaman kavramında da farklılık ortaya çıkar. Rüya görürken geçirdiğiniz süre ile rüyanızda geçen süre arasında farklılık vardır. Gerçek zamanda yarım saatlik bir süre geçerken rüyanızda, 1 ya da 2 saat geçmiş olabilir.

İnsan rüya görürken, gördüğü rüyadan etkilenerek uykusu bölünebilir, uykusundan uyanabilir. Uykudan aniden uyanıldığı zaman uyku felci ile karşılaşılabilir. Uyanmış ve bilinciniz açık olduğu halde hareket edemiyorsunuz, konuşmaya çalışıyorsunuz ama konuşamıyorsunuz. Türk kültüründe bu duruma Karabasan denilmektedir. Karabasan denilen bir varlık tarafından tutulduğunuz iddia edilir. Aslında bu durum uyku felcinden ibarettir. İnsan beyni, görülen rüyadaki aktiviteleri (koşma, zıplama vb.) uyku esnasında yatakta yapmaması için vücudumuzu kısmi felç eder. Aniden uyanma esnasında, beyin hala rüya gördüğünü zanneder ve vücudu felç etmeye devam eder. Gözler açıktır, duyarsınız, görürsünüz ama konuşamaz ya da hareket edemezsiniz.  Bir süre sonra beyinin rüya olmadığını fark etmesi ile bu durum geçer. Bu durum uykudan aniden uyanılma sırasında vücut ile beyinin bir bocalama durumudur.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *