14 Eylül 2020, 06:46 tarihinde eklendi

RAM ve ROM Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

RAM ve ROM Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

RAM ve ROM Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bilişim dünyasına yeni giriş yapan herkesin merak ettiği bileşenler arasında RAM ve ROM yer alır. Bu makalede RAM Nedir? ROM Nedir? RAM ve ROM arasındaki farklar nelerdir? sorularını yanıtlandırıp merakınızı gidermeye çalışacağız.

RAM ve ROM kullanım alanına göre farklılık gösteren birçok çeşide sahiptir. Her iki bileşen hakkında genel bilgi verip, çeşitlerinden ve kullanım alanlarından da bahsedeceğiz. RAM ve ROM birbirine kısmi olarak benzer yapılar. Ancak aralarını ayıran ve ayrı amaca hizmet etmelerini sağlayan noktalar bulunmaktadır.

RAM Nedir?

RAM (Random Access Memory) geçici hafıza görevini gören bir bileşendir. Anlık olarak veri depolamaya yaramaktadır. Yazılımların performanslı bir şekilde çalışması için son derece önemli bir konuma sahiptir. Veriler geçici olarak tutulduğu için ihtiyaç duyulmayan veriler gerektiğinde silinir. Bu şekilde verilere kısa sürede erişim sağlanır, yazılımlar daha iyi performans gösterir.

RAM nedir kısaca açıkladık. RAM içerisinde geçici olarak depolanan veriler, elektrik kesintisi yaşandığı anda ya da yazılım devre dışı bırakıldığında silinir. Ancak günümüzde uygulamalar kapatılsa dahi veriler belli bir süre daha RAM’de tutulmaya devam eder. Bu şekilde uygulamayı 2. kez açtığınızda daha hızlı açılır. Bu hem avantajlı hem de dezavantajlı bir durumdur. Açtığınız uygulamarı daha hızlı açabilirsiniz. Ancak henüz açmadığınız uygulamaları daha düşük performansta kullanmanız gerekebilir. Bunun sebebi yazılımların geride bıraktıkları veriler ve bunun sonucunda RAM’in kapasitesinin dolmasıdır.

Bu sebeple RAM kapasitesinin teknolojiye orantılı olması gerekir. 2020 yılında bilgisayarlar için 2GB RAM ile yüksek performans gerektiren işleri yapmak mümkün değildir. Özellikle bilgisayarı bazı yazılımları çalıştırmak için kullanıyorsanız, mutlaka yazılımların sistem gereksinimlerine göz atın. Sistem gereksinimlerinden yola çıkarak satın alacağınız RAM kapasitesini belirleyebilirsiniz.

​​​​​​​RAM Çeşitleri Nelerdir?

RAM nedir sorusuna herkesin anlayacağı bir dille yanıt vermeye çalıştık. Geçmişten günümüze kullanılan RAM çeşitlerinden birkaçını sıralayalım;

SRAM (Statik RAM): 1990’lu yıllarda kullanılmaya başlanan iki ana RAM çeşidinden birisidir. Kesintisiz enerji akımı ile çalışmaktadır. Ancak veriler DRAM’de olduğu gibi geçici olarak depolanır. DRAM’e oranla daha hızlı olmasıyla bilinir. Ancak daha az depolama kapasitesine sahiptir. SRAM daha maliyetli olduğu ve bakımı zor olduğu için genellikle büyük mimari yapılarda kullanıldığı görülür. Küçük boyutlarda olanlar ise önbellek amaçlı kullanılır.

DRAM (Dinamik RAM): Dinamik RAM, SRAM’e oranla daha yüksek depolama kapasitesine sahiptir. Daha ucuza mal edilebilir. Bu sebeple sistemlerde bellek olarak tercih edilir. SRAM’den daha düşük hıza sahip ancak, hızı makul denebilecek seviyededir. Dezavantajlarından biri ise daha yüksek güce ihtiyaç duymasıdır. DRAM’in güç akımının periyodik olarak yenilenmesi gerekir. SRAM ise periyodik olarak yenilenme gerektirmez.

SDRAM (eş zamanlı dinamik RAM): 1993 yılında kullanıma sunulan, DRAM’in alt kategorisindeki bir RAM çeşididir. Eş zamanlı denmesinin sebebi ise işlemci ile eş zamanlı olarak çalışmasındandır. Bu da SDRAM’in veri transfer hızının daha yüksek olmasına sebep olur.

DDR SDRAM (çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM): Tek saat işaretine sahip RAM’lere SDR denir. Çift saat işaretine sahip RAM’lere ise DDR. DDR, SDR RAM teknolojisinden sonra geliştirilmiştir. Aralarındaki en önemli fark ise birim zamanda SDR bir, DDR iki işlem yapabilmektedir.

GDDR SDRAM (çizimsel çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM): Grafiksel işlemlerde fazla RAM’e ihtiyaç duyulduğu için DDR teknolojisi yetersiz kalmıştır. GDDR, DDR teknolojisinin bir alt kategorisinde yer alır. Ancak kapasite ve performans olarak GDDR öndedir. Kullanım alanı ise genellikle ekran kartlarıdır.

ROM Nedir?

ROM (Read Only Memory) kelime anlamı olarak “Sadece Okunabilir Bellek” anlamına gelir.  Ancak dezavantajlı bir durum ortaya çıksa da sonradan bu tür belleklere yazdırma işlemi yapılabilir. Bu nedenle ROM ne demek dendiğinde “Sadece Okunabilir Bellek” yerine “Sadece Okumaya Elverişli Bellek” şeklinde tanımlamak daha doğru olacaktır. Ancak verinin değiştirilmesi için yüksek voltaj ve uygulanan diğer metodlar çipteki izolasyon yapısına zarar verdiği için zaman içerisinde çip kullanılamaz hale gelmektedir.

ROM neredeyse tüm elektronik cihazlarda kullanılmaktadır. Cihazın aç/kapa tuşuna basıldıktan sonra gerçekleştirilecek işlemleri uygulamak için içerisinde yazılımlar bulunmaktadır. BIOS çipi ROM tipi belleklere örnek olarak gösterilebilir. ROM çiplerindeki yazılımlar oldukça sade bir yapıya sahiptir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yazılımın/verinin değiştirilmesi kolay değildir. Bu nedenle ROM yazılımları uzun yıllar kullanılması için tasarlanırlar.

ROM nedir sorusu daha detaylı bir şekilde de açıklanabilir. Ancak temel bir bilgi sahibi olmak için yukarıdaki bilgiler yeterli olacaktır.

ROM Çeşitleri Nelerdir?

ROM nedir sorusunun cevabını aktardık. Günümüzde ihtiyaca yönelik olarak geliştirilen ROM çeşitlerinin bir kısmını listeleyelim;

MROM: Özel bir yazılım veya veriyi maskelemek amaçlı kullanılan, üretici tarafından programlanan ROM türüdür.

PROM: Özel bir devre ile yalnızca bir kez programlanabilen ROM türüdür.

EPROM: Morötesi ışık aracılığıyla içerisindeki verilerin silinebildiği bir ROM çeşididir. Morötesi ışık gövde içerisinde yer alan quartz ile yapılmış ufak bir pencereden verilir.

EEPROM: İçerisindeki verilerin elektriksel yöntemlerle yazılıp/silinebildiği ROM çeşididir.

RAM ​​​​​​​ile ROM Arasındaki Farklar

RAM geçici bilgilerin saklanabilmesi için geliştirilmiştir. ROM ise verilerin uzun seneler değiştirilmeden saklanabilmesi için geliştirilmiştir. RAM’de bulunan veriler elektrik kesintisi ile silinir. ROM’da ise tıpkı sabit disklerde olduğu gibi veriler kayıtlı haldedir, elektrik kesintisinden etkilenmezler.

RAM’deki veriler okunabilir ve tekrar tekrar değiştirilebilir. ROM’daki veriler genellikle bir defa yazılır ve defalarca okunur. Genellikle uzun seneler güncellenmeye ihtiyaç duyulmayan veriler için ROM bellekler tercih edilmektedir. ROM’daki veriler değiştirilemez algısı yanlıştır. Farklı farklı yöntemlerle veriler değiştirilebilir ancak ROM türlerinin genelinde bu yöntemler zararlıdır

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *