02 Mayıs 2020, 05:07 tarihinde eklendi

Petrol Nedir?

Petrol Nedir?

Petrol Nedir?

Ham petrol açılımı ham madde olduğunu ve henüz işlenmediğini kanıtlamaktadır. Petrol sadece iki elementi içeren organik bir bileşiklerin karışımı olmaktadır. Hidrokarbonlardan oluşan sudan daha yoğun kıvamda olan ve kendisine özgü bir kokusu da bulunmaktadır. Ham petrol ve doğalgazın ana bileşenleri hidrojen ve karbon olduğu için hidrokarbon olarak da adlandırılmaktadır. Ham petrol sıvı hidrokarbonlarla farklılık gösteren oranlarda çözünmüş gaz, katran ve katkı maddelerinden oluşmaktadır. Hafif petrol açık kahverengi, sarı ve yeşil renkli olurken aynı zamanda ağır petrol ise koyu kahverengi ya da siyah renkli olmaktadır. Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarının üst üste altıncı haftada da arttığına ve yaklaşık olarak bir sene en uzun haftalık yükselişe geçerken tekrar düşüşe geçmektedir.

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 0.7 düşüşte olurken bu sayede OPEC ve ortaklarının aralık ayında bir araya gelmesi üzerine üretimi daha da kısmayı değerlendirdikleri görülmüştür. Bu durum üzerine Salı günü gerçekleşen yüzde 1.8 oranlık kazancın bir kısmı geri verilmiştir. Sektörün fonladığı Amerikan petrol enstitüsü verilerine göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 4.45 milyon varil artmıştır. Petrol ABD ve Çin ticaret savaşının küresel arzın arttığı bir ortamda talep görünümü olumsuz etkilemesi ile beraber nisan ayında yaklaşık olarak %18 oranında düşmüştür. Petrol ihraç eden ülkeler topluluğu ve ortakları ismini vermeyen OPEC kaynaklarına göre gelecek sene talep görünümü konusunda endişelerini gösterdi.

Petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes haftalık verilerinde ABD petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 ekim haftasında bir önceki haftaya göre bir artarak 713 sayısına ulaşmıştır. Bu sayede ülkedeki petrol sondaj kule sayısında 2 hafta üst üste artış kaydedilmiştir. Yerküre içerisinde bulunan organik materyalin değişimi sayesinde oluşan yanı sıra gözenekli kayaçlar içerisinde depolanan sıvı haldeki hidrokarbonlara ham petrol denirken bütün ülkeler tarafından da değer görmektedir. Petrol fiyatları ise nereden geldiği ve hangi bölgeden çıktığı konusunda önem kazanmıştır. Üretimi daha uygun ve pratik olması nedeniyle çok fazla talep görmektedir. Petrolün denizden çıkarılması ya da karadan çıkarılması üzerine de fiyat farklılık göstermektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *