08 Nisan 2020, 04:50 tarihinde eklendi

Neon Tetra Bakımı ve Beslenmesi

Neon Tetra Bakımı ve Beslenmesi

Neon Tetra Bakımı ve Beslenmesi

Neon Tetra balığı akvaryum balıkları içerisinde en tanınmış ve aranılan bir türlerden bir tanesidir. Küçük akvaryumların en güzel balıklarından biri olarak belirtilebilir. Amazon nehrinin Peru’da bulunan kısımlarında yaşarlar. Zaman zaman yüz binlerce sürü halinde bu doğal ortamlarında çoğaldıkları görülür. Bu nedenle bu bölgelerde yaşayan yerliler ve çocuklar her gün bir çok balık yakalayarak bunları mahalle bakkallarına veya balık toplayıcılarına sigara, küçük giyim eşyaları veya az bir para karşılığında satarlar. Böylece her yıl milyonlarca toplanarak diğer ülkelere ihraç edilen balıklar bu yol ile kolayca sağlanmış olur.

Neon balıklarının doğal olarak yaşadıkları sular mineralce çok zayıf, çoğunlukla yağmur suları ile beslenen nehirlerdir. Bu nedenle akvaryumda kullanılan suların biraz asit ve su sıcaklığında 22-24 derece dolaylarında olması lazımdır. Tutulacakları akvaryum iyi bir şekilde bitkiler ile donatılmalıdır. Kullanılan kumun siyah olması balığın parlak renklerinin daha belirgin olarak göze çarpmasını sağlar.

Boyları küçük olan bu balıkların uzunluğu 3-4cm’ye kadar ulaşabilir ise de genellikle akvaryumcularda tutulanlar 2cm dolaylarındadır. Vücutlarının en güzel renkli olan kısmı vücudun alt kısmındaki kuyruktan anüs bölgesine kadar devam eden koyu kahverengi bölgedir. Buradan başa kadar bir hat halinde karınla beraber gümüşi bir renk üstünde parlak mavi renkli bir şerit bulunur. Mavi rengin üst kısmında ise morumsu bir hat vardır. Karın altı anüsten kuyruğa kadar ise çok güzel parlak kırmızıdır. Kuyrukları şeffaf ve renksizdir.

Neon Tetra Balıklarının Diyeti ve Beslenmesi

Hepçil bir balıktır ve doğada algler, küçük omurgasızlar ve böcek larvalarıyla beslenir. Hazır yemerden pul ve pelet yem; dondurulmuş yemlerden artemia, kan kurdu ve su piresi tercih edilebilir. Kan kurdunun yavru balıkların ağzından dışarı taştığını görürseniz şaşırmayın. Çünkü küçük neonlar kan kurdunu yutmakta zorlanabilir.

Neon Tetra Üretimi

Bu balığı akvaryumlarda üretmek için pek çok çabalar verilmekte ise de neticede ancak birkaç yavrunun yaşatılabildiği bildirilmektedir. Bir bilgi olarak sunulursa üretim çalışmalarında 20lt’lik bir akvaryum, az bir bitki, 3 DH’dan daha sert olmayan yumuşak bir su, pH=6,5 ve 22-23 °C su sıcaklığı ve 4-5 litre suya 2 çay kaşığı tuz atılması önerilmektedir. Akvaryum çok temiz ve çok az aydınlatılmış ve balıklar çok iyi bir şekilde beslenerek kondisyon kazandırılmış olmalıdır. Bir seferde 60-150 yumurta verebilirler. Yumurtlama olunca balıklar tanktan ayrılır. Yavruların yumurtadan çıkışı yaklaşık 1gün sürer. Yumurta ve yavrular ışığa karşı çok duyarlıdırlar. 5. güne kadar akvaryum karanlık tutulur. İlk günler yumurta sarısı daha sonra artemia salina larvası verilir. Ne yazık ki çok dikkatli çalışılsa bile yaşama gücünün çok az olduğu bildirilmektedir.

Neon Tetra Akvaryumu

Doğal yaşam alanında çok güçlüdür. Ancak akvaryumda yetiştirilenleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu nedenle en azından 40 litrelik akvaryum edinilmelidir. Ne kadar büyük akvaryum tercih edilirse su kalitesinin stabil kalması o kadar kolay olacaktır. Zira su kalitesindeki büyük bir değişiklik balıklarınızın ölmesine sebep olabilir.

Neonlarınızı akvaryuma koymadan önce azot döngüsünü tesis edin. Oluşturdukları biyolojik kirlilik nispeten az olduğu için, bir askı filtre ya da sünger filtre işinizi görecektir. Ortamın loş olması için bitkiler bulundurun, koyu renkli taban malzemesi tercih edin ve güçlü olmayan akvaryum aydınlatması kullanın. Akvaryumun doluluğuna göre her hafta %25 ile %50 arasında su değişimi yapın.

Neon Balığı Hastalıkları
Kendine özgü bir hastalığı vardır. Neon tetra hastalığı olarak bilinen bu hastalığa yakalandığında vücudunda yumrular oluşur, rengi solgunlaşır ve yüzmekte zorluk çeker. Hastalık ölümcül ve bulaşıcıdır. Bu nedenle yeni alınan her neon balığının ana akvaryuma koyulmadan önce karantinada bekletilmesi gerekir. Aynı hastalığa kardinal tetra, günışığı tetra ve pembe tetra da yakalanabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *