28 Mayıs 2020, 08:14 tarihinde eklendi

Nasıl Hayır Denir? Hayır Diyebilme Sanatı

Nasıl Hayır Denir? Hayır Diyebilme Sanatı

Hayır Diyebilme Sanatı

Sizin de bildiğiniz gibi pek çok insan sadece çevresindeki kişileri kırıp üzmemek için onların neredeyse bütün isteklerini kabul etmektedirler. Bazı durumlarda istekler öyle bir hal almaktadır ki kişiyi zor durumlara düşürebilme hatta geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilmektedir. Peki bu sorun tam olarak neyden kaynaklanmaktadır, neden hayır demek bu kadar zordur ve nasıl hayır denir? Öncelikle hayır diyememek günümüzün kronik sıkıntılarından birisidir. Yani bu konuda kendinizi suçlu hissetmenize veya kötü hislere kapılmanıza hiç gerek yoktur. Hatta hayır diyemeyen insanları empati yetenekleri diğer insanlara oranla daha da gelişmiştir. Bu kadar güzel bir özelliğe sahip isek onu doğru kullanmamız gerekir. Eh hadi o zaman lafı daha fazla uzatmadan konuya girelim. Sizin için araştırdık ve istemediğiniz olaylara ve kişilere hayır diyebilmek için neler yapmanız gerekiyor bunları listeledik. Keyifli okumalar.

Sorun Sizde Değil

Öncelikle sorunu kendinizde arayıp kötü hissetmenize gerek yoktur. Tam aksine bu sorun empati yeteneği olan insanlarda görülmektedir. Bu da sizin ne kadar insancıl birisi olduğunuzu gösterir. Haliyle bu durum birçok kötü niyetli kişi tarafından suiistimal edilebilmektedir. Kimi zaman kendi çıkarları için size bir şeyler yaptırabilir kimi zaman ise sadece basit şeyler için sizi kullanabilirler. Bu durumların önüne geçmek yani artık başkaları tarafından kullanılmamak istiyorsanız öncelikle kararlı olmalısınız. Kendi kendinize bundan sonra başkalarının sizi kullanamayacağını açıkça söylemelisiniz. Daha sonra ise elinize kâğıt kalem alıp bunu yazılı hale getirmelisiniz. Böylece bunu bilinçaltınıza işlemiş olacak ve uygulamaya koyma noktasında daha kararlı olacaksınız.

Sorun Biraz da Bunlardan Kaynaklanmaktadır

Eğer siz de küçükken birileri tarafından sindirilmeye veya bastırılmaya çalıştıysanız sorunun kaynağı bu olması muhtemeldir. Çünkü dibinizde bulunan bir otorite sizin isteklerinizi, duygu ve düşüncelerinizi es geçip tamamen kendi istekleri doğrultusunda kullanmış olabilir. Bundan dolayı özgüven kaybı oluşması normaldir. Sorunun asıl kaynağı da hayır dediğiniz zaman size karşı takınılan kötü tutum, şiddet ve psikolojik baskı olabilir. Öncelikle bunlar ne yazık ki çeşitli sosyopatlar tarafından sıkça uygulanan şeylerdir. Nereyse her insanın karşısına bu türlü hastalıklı kişiler çıkar. Ama hiç merak etmeyin onlardan kurtulmakta tıpkı onların karakteri gibi oldukça basittir. Şimdi gelin bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim.

Nasıl Hayır Denir?

Bu çokça sorulan ve oldukça merak edilen bir şeydir. Öyle mistik bir yanı yoktur. Uygulamada oldukça basit bir şeydir. Ama unutmamak gerekir ki bu bir süreçtir. Bir günde olması mümkün değildir! Çünkü değişim zaman ve tekrar isteyen bir olgudur. Nasıl ki üniversite sınavına hazırlanan bir gencin bir gün içerisinde matematik konularını bitirmesi mümkün değilse aynı şey bunun içinde geçerlidir. Böyle dedik diye gözünüzün korkmasını da istemeyiz. Zira size sağlayacağı faydalardan daha söz etmedik! Sevmediğiniz kişilere hayır diyebilmek için ilk yapmanız gereken şey özgüveninizi geliştirmektir. Sizin de bildiğiniz gibi özgüveni yüksek insanlar kendilerini oldukça rahat ifade edebilirler. Bundan dolayı istemedikleri şeylere hayır demek onlar için dünyanın en normal işlerinden biridir. Özgüveni geliştirmek için de kendinize bir hayat amacı belirlemeniz, yaşadığını bu kısa hayata bir anlam yüklemeniz gerekmektedir. Bu sayede uğruna çalışacak bir hayatınız olacaktır. Çalışarak da kendinize olan güveninizi artıracağınız için insanlarda size karşı bir hayranlık ve saygı oluşacaktır. Edindiğiniz başarıları gören kişiler sizlere özenti ile bakacak, nasıl yaptığınızı sorup duracaklardır. Bunların hepsinin gerçekleşmesi için kendinize bir amaç bulmalı ve onun için deli gibi çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bu şekilde özgüveninizi geliştirmeniz mümkün olacak ve kendinizi ifade etmek sandığınızdan da kolay bir hal alacaktır. Ek olarak özgüveninizi geliştirecek başka yöntemlere de bakmayı ve uygulamayı unutmayın. Hepinize iyi bir gelecek dileriz!

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *