03 Temmuz 2020, 02:17 tarihinde eklendi

Masonluk Nedir? Nasıl Mason Olunur?

Masonluk Nedir? Nasıl Mason Olunur?

Masonluk Nedir? Nasıl Mason Olunur?

Günümüzde Masonluk ile ilgili oldukça fazla bilgi bulunmaktadır. Ancak bulunan bu bilgilerin gerçekliği her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu yazımızda Masonluk nedir? Nasıl mason olunur? Masonlar’ın dini var mıdır? Masonlar kime hizmet eder? Gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Masonluk Nedir? Mason Kimdir?

Ülkemizde Masonluk, Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne üye olan kişilere ve bu kişilerin oluşturduğu dernek olarak kurulmuş oluşuma verilen isimdir. Mason Derneği ülkemizde yasal olarak faaliyet gösteren ve devlet tarafından kontrol ve takip edilen bir dernektir. Dünya’da ise yine ülkemizdeki gibi çeşitli oluşumlar adı altında faaliyet gösteren gruplar ve bunları oluşturan kişilerdir.

Bu derneğe üye olan yani Mason olan kişilerin söylediklerine bakılarak, Masonluk kurulduğu ülkede yardımlaşmaya öncelik veren, ülkesine faydalı şeyler yapmak için çalışan bir dernek görünümündedir.

Ancak özellikle internet ortamında Masonluk ile ilgili birçok iyi ve kötü oldukları yönünde bilgi bulunmaktadır. Masonluk için genel olarak kötü bir oluşumdur düşüncesi yaygın olsa da aksini savunanlar da vardır. Yukarıda belirttiğimiz gibi yardımlaşmayı ve ülkesini öncelik edinen bir oluşum olduğunu söyleyenlerin yanında, dış güçlere hizmet eden, yabancı ülkelerin amaçları için çalışan ve ülkesine ihanet eden bir oluşum olarak da tanımlanmaktadır.

İnternet ortamında eskiden Mason olan ancak daha sonra bu oluşumdan ayrılmış ya da hala Mason olan kişiler tarafından yapılmış birçok açıklama mevcuttur. Ancak ayrılan kişiler genellikle kötü yanlarını söylerken, hala üyesi olan kişiler ise aksine iyi yanlarını söyleyip bunu savunmaktadır. Yani internetten edineceğiniz bilgiler ile Masonluk hakkında net bir bilgi edinmeniz oldukça zordur.

Masonluk için, belirli bir konuda (iş, siyaset vb.) güç sahibi olmak isteyenlerin oluşturduğu ve birbirleri ile ortak işler yaparak ülkeleri hatta dünyayı yönettikleri söylenmektedir. Ancak Mason Derneğine üye olanların söylemlerinde ise böyle bir amaç olmadığı sadece bulundukları ülke için yardım etme, hatta öğrencilere burs verme gibi genel olarak yardım amaçlı bir kuruluş olduğu belirtilmektedir. Yine Mason Derneği üyesi kişilerin söylemlerine göre genel olarak sanıldığı gibi hayvan vb. kurban etme, dini ayinler yapmak gibi uygulamalar bulunmamaktadır. Sadece üyelerini doğruluğa ve iyiliğe yönlendiren bir takım tiyatro benzeri oyunlar oynandığı belirtilmektedir.

Nasıl Mason Olunur?

Mason olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak, belirli bir kariyer sahibi olmak ve en önemlisi size referans olabilecek bir Mason olmak zorundadır. Referans olacak bir Mason bulamazsanız bu derneğe başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Üye olurken kabul edeceğiniz ve imzalayacağınız bir sözleşme de bulunmaktadır. Bu sözleşmede genel olarak Masonluk nedir? Oluşum amacı nedir? Gibi sorulara cevap verilmiş ve sizin Masonluk ilkeleri hakkındaki düşüncelerinizi yazmanız istenmektedir. Üyelerin yıllık olarak ödedikleri bir miktar da bulunmaktadır. Bu tutar yaklaşık olarak 10.000 TL olarak bilinmektedir.

Üyelik için başvurduktan sonra derneğe çağırılırsınız ve üyeliğe kabul ritüeliniz yapılır ve Masonluk yeminini okumanız istenir. Masonluk kendi içerisinde farklı seviyelere ve çıraklık, kalfalık ve üstatlık gibi farklı bölümlere ayrılmıştır. Ancak yine Masonluk Derneği üyesi bir kişinin internette söylediklerine göre 2-3 yıl içerisinde istenilirse üstat seviyesine kadar çıkılabilmektedir. Her ülkedeki Masonluk Derneği diğer ülkelerdeki Masonluk Dernekleri ile de iletişim halindedir. Masonluk için başvurduktan bir süre sonra kendi istekleri ile üyelikten ayrılan ve yaşamlarına devam eden kişiler de mevcuttur. Ve yine söylenenlere göre aralarında şarkıcıları, tiyatrocular, siyasiler gibi birçok ünlü ismin Mason olduğu da belirtilmektedir. Bunların arasında Mason olduğunu açıklayan tek isim ünlü tiyatrocu Zeki Alasya’dır.

Mason olmanın eskiden daha zor olduğu ancak günümüzde artık çok daha kolay olduğu ve belirtilen şartları sağlayan kişilerin üye olarak kabul edildiği söylenmektedir. Ancak yine de üyelik başvurunuz sırasında yaklaşık 6 aylık bir inceleme süreci olduğu söylenmektedir.

Sonuç olarak internetten edinilen kaynaklar üzerinden Masonluk iyidir ya da kötüdür şeklinde net bir cevap almak oldukça zordur. Burada önemli olan kişilerin iyi araştırma yaparak kendilerine bir çıkarım yapmalarıdır. Eskiden Mason olduğunu söyleyen ya da hala Mason olduğunu söyleyip açıklama yapan kişilerin gerçek olup olmadığı da bilinmemektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *