16 Nisan 2020, 06:52 tarihinde eklendi

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi Puanı Neden Düşer?

Toplumdaki tüm bireyler, yanlış ya da bilinçsiz kredi kullanımından dolayı, puanlarının düşmesine sebep olmuştur. Ancak belirtilen konunun tekrar etmemesi, kredi sicilinin daha kötüye gitmemesi ve kırmızı kalem problemlerinin ortaya çıkmaması açısından önem taşır. Bu noktada bilinçli tüketiciler ise kredi puanlarının düşmemesi adına daha kontrollü bir şekilde hareket edebilirler. Özellikle sürekli bankalar ile ilgilenen kurumların ve ticaret merkezlerinin, kredi puanlarını yüksekte tutmaya özen göstermeleri gerekir. Zor bir işlem olmamak ile birlikte tüm ödemelere dikkat edilmesi konunun da çözülmesine fayda sağlar.

Eski Krediler Doğru Ödenmediğinde

Kredi puanı, notu ya da skorunun hızlı bir şekilde düşmesinin sebepleri arasında, kredilerin düzenli bir şekilde ödenmemesi gösterilebilir.

Çekilen krediyi ödeyecek maddi durumunu olmayan,

Ekonomik açıdan sıkışan,

En az 3-4 taksit geriden gelen,

Vatandaşların kredi puanlarında düşüşler görülebilir. Üstelik kredilerin düzenli bir şekilde ödenmemesi genel sicilin de kötüye gitmesine neden olduğu için mutlaka dikkat etmek de fayda bulunur. Birkaç taksit geciktirmek ile bir şey olmaz diye düşünen vatandaşlar, kredi taksitlerinin yanında aynı zamanda yüksek faiz oranları da ödemek zorunda kalabilirler. Böyle bir durum ise ekonomik sıkıntılara zemin hazırlar. Temel olarak kredi puanının düşmesinde, belirtilen durum dışında, geçmişte yanlış kullanımdan kaynaklanan kırmızı nokta sorunları da gösterilebilir. Kırmızı nokta zor düzelen bir yaptırım olduğu için kredi puanı düşük olan kişiler, yükseltmekte biraz güçlük çekebilirler. Kredi puanları ve notları hakkında daha detaylı bilgi bankalar da ve günün her saatinde hizmet veren müşteri hizmetlerinde de bulunur. Herhangi bir kredi çekmeden ve sicili bozmadan önce belirtilen kanallardan yardım alınması daha faydalıdır.

Yapılandırma Halinde

Her ne kadar bireyler açısından kolaylık gibi gözükse de,

Kredi kartı,

Kredi türünün,

Yapılandırılması da kredi puanının düşmesine sebep olan işlemlerden bir tanesidir. Özellikle yüksek tutarlardaki borçların yapılandırılması ve üzerine faiz konulması, kişinin hem borcunun katlanmasına hem de gereksiz yere faiz ödemesine sebep olacaktır. En uygun ihtiyaç kredisi arayan vatandaşlar da yine aynı şekilde yapılandırma nedeniyle düşen kredi puanlarından dolayı fırsatları doğru bir şekilde değerlendiremezler. Konu hakkında bilinçli olmak ve ne kredi kartını ne de krediyi yapılandırmamak son derece önem taşır. Borç gecikmiş olsa bile biriktirerek toplu bir şekilde kapatmak bireylerin sicilleri açısından daha fazla önem taşır. Kredi puanı detaylı bir şekilde açıklanan konuların dışında bireylerin yanlış gerçekleştirdikleri tüm para işlemleri nedeniyle düşüş gösterebilir. Bu konuda bütçeye uygun hareket etmek ve para akışı sağlarken kontrollü ilerlemek önemlidir.  Deneyim kazanan kişilerin, kredi puanları her geçen gün artış gösterir ve bankaların farklı avantajlı tekliflerini kolaylıkla değerlendirebilirler.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *