05 Mayıs 2020, 03:59 tarihinde eklendi

Koronavirüs İçin Yapılan Antikor Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Koronavirüs İçin Yapılan Antikor Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Koronavirüs İçin Yapılan Antikor Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğumuz yıl da dahil olmak üzere son yılların en büyük salgın hastalığına sebep olan Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünya bir anda sarsıldı. Birkaç aydır gündemi meşgul eden bu yeni virüs ile her gün yeni bir bilgi ortaya çıkmakla birlikte tüm dünyadaki bilim adamları virüse karşı aşı ve ilaç çalışmalarına son hız devam etmekte. Bu süreçte ise Korona virüsünün etkilerini istatiksel olarak ortaya sermenin tek bir yolu var; test yapmak. Peki bu testin ismi nedir ve nasıl yapılır?

Bir insanın vücudunda olan hastalıklar kandaki değerlere bakarak rahatlıkla görülebiliyor. Fakat elbette dünyamıza yeni girmiş olan bir virüsü tanımak, mevcut olan hastalıkları tespit etmek kadar kolay olmuyor. Bu nedenle Koronavirüs ile savaşta en başından beri uzmanlar tarafından en güvenilir test üretilmeye çalışıldı. Sonuç olarak ise tüm dünyada bu hastalığın teşhisi için Antikor Testi adı verilen bir test uygulanmasına karar verildi.

Antikor testi, vücudumuzun Korona virüsü gibi yabancı bir etmene maruz kaldığı zaman ürettiği antikorları tespit ederek hastalığın vücutta yer alıp almadığını kanıtlamaya yardımcı olur. Çünkü, vücudumuz herhangi bir yabancı madde ile karşılaştığında onunla savaşabilmek adına özel antikorlar üretir. Eğer vücut sağlıklı ise kısa bir zamanda Korona virüs hücrelerinin yayılmasını engelleyecek kadar antikor üretebilir ve hatta bu virüsü kendi içerisinde yok edebilir.

İşte, antikor testi de bu bulguları araştırarak vücudun Korona virüsü için antikor üretip üretmediğini denetliyor. Eğer vücutta bu virüse karşı üretilen bir antikora rastlanırsa bu, kişinin Covid-19 adı verilen ve yeni tip virüsün sebep olduğu hastalığı taşıdığı belirlenmiş oluyor.

Antikor Testi ile Koronavirüs’e Bağışıklık Gücünüz Anlaşılabilir mi?

Korona virüsüne sahip olan bir kişinin hastalığı antikor testinden gelen pozitif sonuç ile kanıtlanmış olacaktır. Ama ne yazık ki yapılan çalışmalar doğrultusunda bu test, hastalığa bağışıklık kazandığınız ile ilgili net bir kanıt ortaya koyamamıştır. Geçmişte, Korona virüsünün bir çeşidi olan SARS türü hastalıklarda insanlar üzerinde bağışıklık kazanıldığı görülmüştür. Fakat yeni bir tip olarak adlandırılan Korona virüsü için bu konu henüz netliğe kavuşmamıştır. En önemli kaynak olan WHO yani Dünya Sağlık Örgütü; "Yürütmüş olduğumuz çalışmaların büyük bir kısmı, hastalığı atlatan kişilerde antikor görüldüğünü gözler önüne seriyor. Fakat, bahsettiğimiz kişilerin kanlarında rastlanan antikor sayısı değişkenlik gösteriyor ve bazılarında oldukça düşük seviyelerde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kişilerin hastalığı atlatma sürecinde bağışıklık sistemlerinin çok önemli bir faktör olabileceği konusundaki araştırmalara devam ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Antikor Testi Nasıl Yapılıyor?

Korona virüsünü tespit etmek için yapılan antikor testi kan testi şeklinde gerçekleştiriliyor. Hastalık belirtisi taşıyan kişiden yeterli miktarda kan alınıyor ve bu kan örneği içerisindeki antikor içeriğine bağlı olarak incelemeye alınıyor. Ayrıca bu kan testinde genellikle herhangi bir antikor bulunup bulunmadığı incelense de aynı zamanda antikor miktarı da belirlenebiliyor.

Antikor Testinin Koronavirüs ile Savaşta Etkisi Nedir?

Ne yazık ki günümüz şartlarında tüm ülkelerin test için izlediği politikalar farklı. Bunun sebebi hem yeterli miktarda test bulunamaması hem de hastalığın belirtileri için mevcut verilerin oldukça kısıtlı olması. Her ne kadar Korona virüsünün  en yaygın belirtisi olarak ateş gösterilse de aslında hiç ateşi olmadan hastalığı geçirmiş insanların varlığı da bilinmekte. Bu nedenle herkese test uygulanması mümkün değil.

Fakat yapılan antikor testi yalnızca hastalığın kaç insanda bulunduğunu belirlemek için değil aynı zamanda Covid-19 hastalığına karşı geliştirilecek ilaçlar için de büyük önem taşımakta. Çünkü hiçbir belirti gösterilmese dahi kanda antikor taşıyan insanları saptamak mümkün. Bu noktada hastalığı geçirmiş insanların sayısı belirlenebiliyor ve iyileşmiş hastalardan antikor alınarak hala hastalık ile savaş halinde olan insanlara enjekte edilebiliyor. Böylece vücuda bu yeni virüs ile savaşmak için hazır antikor desteği sunuluyor. Bu noktada antikor testleri tüm dünya için önemli bir veri kaynağı görevi taşıyor.

Antikor Testi Güvenilir Bir Test mi?

Antikor testi her ne kadar dünya için bir ilerleme ve umut kaynağı olarak gözükse de henüz %100 olarak güvenirlik kazanmış değil. Test, hem kişilerde oluşan bağışıklığı istenilen düzeyde gözler önüne seremiyor hem de her yapılan kişide doğru sonucu vermiyor. Örneğin, test yapılan bazı kişilerde antikor olmamasına rağmen pozitif sonuç verdiği verileri mevcut. Bilim adamları bunun sebebini de test yapılan kişinin vücudunda yeni tip değil de farklı bir Korona virüse karşı antikor geliştirmiş olabileceği olduğunu söylüyor. Test, günümüzde bu antikorları birbirinden ayırabilecek kadar gelişmiş değil. Bu nedenle dünyadaki tüm uzmanlar tarafından çalışmalar hala devam etmektedir

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *