25 Nisan 2020, 07:09 tarihinde eklendi

Koronavirüs’e Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Koronavirüs’e Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Koronavirus’e Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Özellikle son zamanlarda haberlerde medyada sıklıkla gördüğümüz ve karşılaştığımız yaygın salgın hastalıklara karşı nasıl korunabiliriz ve bağışıklı sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

1- D Vitamini

Yeterli miktarda vitamini almak bağışıklık sistemimizi ciddi anlamda güçlendirir. Bu yüzden besinlerle D vitamini almak dışında. Eğer özellikle şuan ki gibi sonbahar veya kış gibi yeterli miktarda güneşe maruz kalamıyorsak supplementlerden faydalanmak oldukça faydalı olacaktır.

2- Yumurta

 Hem çocuklarda hem yetişkinlerde her gün bir yumurta tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili besindir.

Yumurtayı en iyi doğru pişirme yöntemi haşlanmış yumurta. Ama siz eğer farklı pişirme yöntemiyle yapmak istiyorsanız da omlet veya menemen gibi de tüketebilirsiniz. Yani her gün bir yumurta tüketmek bağışıklık sistemine katkı sağlar.

3- Omega3

Gün içerisinde yeterli miktarda Omega – 3 almak bağışıklık istemini güçlendirir. Öncelikle başta balık tüketmek gereklidir. Sayı olarak haftanın iki hatta üç günü balık tüketmek yeterlidir. Bağışıklık sistemi ciddi anlamda katkı sağlar.

Bunun dışında ceviz özellikle Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Ara öğünlerde önemsediğimiz için koyabiliriz.

Ve sebze olarak da bu işler farklı sebzeler dondurucu da oldukça zengindir. Salatalarımıza ve sebze yemeklerimize özellikle yeşil sebzelere bıraktı bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz.

4- Sebze Tüketimi

Çünkü sebzeler bağışıklık istemi ve ciddi anlamda güçlendirir. Özellikle içerisinde ki A-B-C vitaminleri ciddi anlamda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerdir.

Özellikle kış sebzeleri yukarıda saymış olduğumuz vitaminler bakımından oldukça zenginler. Karnabahar, brokoli, lahana, Brüksel lahanası gibi sebzeleri sık sık tüketmekte bağışıklı sistemimizi güçlendirecektir.

5- Meyve Tüketimi

Özellikle  her gün ara ürünler de en az üç porsiyon meyve tüketmeye özellikle özen göstermeliyiz.

Her meyvenin farklı olması çok önemli çünkü meyvelerin dış kabuğundaki renkler veya içindeki renkler.

İçerisindeki vitamini ve antioksidanlar gösterir farklı renklerde meyve almaktan farklı vitaminleri ve antioksidanları vücudumuza almamızı sağlar. Bu yüzden bağışıklık sistemi için renk renk meyve tüketmek çok önemli.

6- Düzenli ve İyi Uyku

 Çünkü uyku düzeni gerçekten sağlığımız ve bağışıklık sitemi için gerçekten çok önemli.

En ideal en olması gereken uyku süresi altı ila sekiz saat aralığında olmalıdır.

Ortalama on bir gibi yatıp sabah kalkmak şeklinde de uyku kalitemizi düzenleyebiliriz çok geç saatlere kalmamalıyız.

7- Fiziksel Aktivite

 Bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir en değerlisi açık havada yürüyüş yapmak veya spor yapmak.

Çünkü bu aslında hem bize güneşle birlikte d vitamini getirecek hem de mutluluk hormonunu arttırarak bağışıklığımızı güçlendirecektir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *