22 Mayıs 2019, 13:57 tarihinde eklendi

Karadelik Nedir?

Karadelik Nedir?

M87 Karadeliği Hakkında

Karadeliklerin var olduğu fikrini günümüzden yaklaşık 103 yıl önce ilk defa Einstein ortaya atmıştır. O günlerden itibaren yapılan araştırmalar sonucunda, karadeliklerin varlığından %100 e yakın bir oran ile emin olunmuştur. Fakat karadeliklere dair hiçbir fiziksel kanıta sahip olunamamıştır.

10 Nisan 2019 tarihinde ilk defa gerçek bir karadeliğin fotoğrafı yayınlandı. Bu karadelik dünyadan yaklaşık 54 milyon ışık yılı uzaklıktaki M87 galaksisinde yer alan bir süper kara deliktir. M87 karadeliği bugüne kadar gözleyebildiğimiz kadarı ile evrendeki bilinen en büyük karadeliktir. Bu karadeliğin çapı yaklaşık olarak 40 milyar kilometredir. Dünya’nın bulunduğu güneş sistemi ve içindeki bütün gezegenler bu karadeliğin içine rahatlıkla sığabilmektedir. Bu karadeliğin gözlemlenebilmesi yaklaşık 20 yıllık bir çalışmanın sonucunda gerçekleşmiştir.

Karadeliğin gözlemlenebilmesi için Event Horizon Telescope (EHT) projesi başlatılmşıtr. Bu projede 40 ülkeden yaklaşık 200 bilim insanı görev almıştır. Bu 200 bilim insanı içerisinde Türk Astrofizikçi Feryal Özel’ de bulunmaktadır. Bu görüntünün elde edilebilmesi için toplamda 8 radyo teleskobu kullanılmıştır. Bu teleskoplardan gelen binlerce terabaytlık verinin işlenmesi ve görüntüye dökülmesi ile karadeliğin fotoğraf ortaya çıkmıştır.

Karadelik fotoğrafında görünen ortadaki siyah bölüm olay ufku olarak adlandırılır. Yani karadeliğin ta kendisidir. O noktaya gelindiğinde hiçbir şey oradan kaçamaz. Olay ufku kendisine yaklaşan nesne ne olursa olsun büyük bir hız ile kendine çeker.

Fotoğrafta görünen turuncu yuvarlak haldeki ışık ise karadeliğe ait değildir. Karadeliğin çevresindeki diğer yıldız ve yıldız sistemlerinden çaldığı maddenin ta kendisidir. Karadelikler çevresindeki yıldız ve yıldız sistemlerinden yüksek miktar madde çalarlar. Ve bu çalma işlemi sırasında maddeyi çok yüksek bir hızla çekmeye başlarlar ve etraflarında bir girdap etkisi oluştururlar. Bu girdap etkisi ile inanılmaz derecede yüksek hızdaki çekim gücü birleştiği zaman, çekilen madde ciddi anlamda bir sürtünmeye maruz kalır ve parlamaya başlar. Yani karadeliğin etrafındaki turuncu hale, karadeliğin yutmak üzere olduğu kozmik materyallerdir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *