22 Mayıs 2020, 10:28 tarihinde eklendi

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Günümüzde artık varlığından emin olunmakla birlikte ilk somut kanıtları 2019 yılında elde edilmiş olan bu gizemli astronomik kavram ne işe yaradığını hala korur. Kara delikler, bilindiği üzere çekim alanının inanılmaz derecede güçlü olduğu ve kara deliğe yaklaşan bir maddenin veya ışığın asla o çekimden kaçamayacağı kozmik bir cisimdir. 18. yüzyıl sonunda Isaac Newton sayesinde ismini duyduğumuz fakat asla gerçek olabileceği düşünülmeyen bu kozmik cisim, 20. yüzyılda Albert Einstein, sunduğu genel görelilik kuramıyla birlikte gerçek dışı bir kavram olmaktan çıkmıştır.

Kara Delik Tarihçesi

Kapalı yıldız olarak tarih sayfalarına giren bu astronomi terimine ait ilk sağlam bilgiler 1960 yıllarında atılmıştır. Birçok bilim insanı tarafından merak edilen ve araştırılan bu cisim hakkında epey az bilgi vardır. Paylaşılmaya değer bilgiler ise sayılıdır. Newton'un 18. yüzyıl sonunda Evrensel Çekim Kanunu, Einstein'ın ortaya attığı gelen görelilik kuramı ve daha sonrasında 1971 yılında ilk defa bir uydu tarafından kaydedilen kara delik içeren bir cisim sayılı belgelerden birkaçıdır.

Kara Delik Özellikleri

Kara delikler doğru gözlem yapılamamasına ve fizik kuramlarıyla tam olarak açıklanamadığı doğru olmasına rağmen birkaç özelliği hakkında fikir sahibiyiz. Kara deliklerin merkezinde bir çekimsel tekillik içerirler. Bu çekimsel tekillik, kuantum çekimi kuramıyla açıklanabilir fakat öyle bir kuram bulunmamaktadır. 1967 yılından itibaren kara delikler yalnızca üç parametreyle tanımlanırlar. Bu parametreler, kütle, elektriksel yük ve açısal momentumdur. Kara deliğin kütlesine oranla bir kütle çekim alanı ve elektriksel yüküne oranla bir elektrik alanı vardır.

Kara Deliklerin Oluşumları

Kara delikler birkaç farklı şekilde oluşabilirler. İlk olarak bir gök cisminin çökmeye başlamasıdır. Yıldızın enerjisini ve yakıtını kaybetmesi sonucu bir süper nova patlamasıyla kendi içine çökmesi sonucu oluşurlar. Çoğu gök adalarının merkezinde bulunan devasa kara delikler bu şekilde oluşmuşlardır. Buna ek olarak Planck kütlesinden daha küçük olan kara deliklerin, parçacıkların yüksek enerjili çarpışmaları sırasında oluşabileceği iddia edilmiştir.

 Kara Deliklerin İçinde Ne Var?

Tam olarak bilinememekle birlikte bazı bilim insanları tarafından kara delikler canavara benzetilmiştir. Kara deliğin etrafına yaklaşan herhangi bir madde ya da ışığın kurtulma şansı olmadığından ve kara delik hepsini içine çektiğinden dolayı böyle bir benzetme yapılmıştır. Gizemli astronomi kavramları olmaya devam eden bu devasa kütleli cisimler yuttukları maddeleri yok etmezler. Evrende yaşatmaya devam ederler. Bazı teorilere göre bir de beyaz delik vardır ve kara deliğin içine giren madde ya da ışık beyaz delikten çıkar. Beyaz delik günümüzde neredeyse kesinleşmiştir çünkü onsuz kara delik olamaz.

Benim fikrime göre uzun yıllar daha bu cisimler gizemlerini korumaya devam edecekler. Bilim insanlarının onca araştırmasından sonra yetersiz sayıda bilgi olması ve teoriden öteye geçilememesi kara delikler hakkında duyulan merakı zirveye taşıyor

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *