26 Nisan 2020, 08:57 tarihinde eklendi

Kaliteli  İçerik Nasıl Üretilir?

Kaliteli  İçerik Nasıl Üretilir?

Kaliteli  İçerik Nasıl Üretilir? Kaliteli İçerikte Olması Gereken 9 Kural Nelerdir?

Kaliteli içerik, yazının tamamıyla özgün olması yani hiçbir yerde yayınlanmamış ve okuyan kişiye faydalı olması demektir. Kaliteli içerik yazmak veya üretmek gerçekten kabiliyet gerektiren bir konudur. İçerik yazarken iyi bir okuyucu ve araştırmacı ruhuna sahip olmanız gereklidir. Herhangi bir konuda içerik yazarken o konuyla alakalı yeterli donanıma sahip olmanız ve o konuyla ilgili iyi bir araştırma yapmanız içerik yazmak için önemli hususlardandır. Okuyucu kitlesini iyi bilmeniz, onları okurken etkilemeniz, onlara o konuda istediklerini vermeniz, içeriğinizi okuduklarında olumlu geri bildirim sizin için faydalı olacaktır. Bu şekilde yazılan içerik yazısı, içerik yazarı adına kendini motive etmesi  için de faydalı olacaktır. Bunun yanında içerik yazarlarının özendirici bir çalışma hayatı vardır. Serbest çalışma saatleri, patron baskısı ve iş stresi olmaması, istediği yerden çalışma, rahat bir çalışma ortamı yaratma gibi durumlar söz konusudur. Bu durumda kim içerik yazarlığı yapmak istemez ki. Peki kaliteli içerik nasıl üretilir? Kaliteli içerik yazarken olmazsa olmaz dediğimiz kriterler nelerdir?

1)Etkileyici Bir Başlık Olmalı

Etkileyici bir başlık, kaliteli içerik yazarken okuyucunun dikkatini çekmekte ve yazının tamamının okunmasında etkili olmaktadır. Bu yüzden kaliteli içerik yazarken ses getiren bir başlık uygun olacaktır. Okuyucu yazıda aradığını başlıkta hissetmeli ki okumaktan memnun olabilsin ve istediği bilgiye ulaşabilsin.

Bu konuda örnek vermek gerekirse, “Çocukları İkna Etmenin Yolları” değil de Çocukları İkna Etmenin 6 Farklı Yolları” olarak başlık atarsak daha etkili olacaktır.

2)Görsellerle Zenginleştirilmeli

Kalite içerik,  görsellerle zenginleştirildiğinde okunması daha sürükleyici olacağı için okurun gözünde daha keyifli bir içerik olması aşikardır. Her alt başlıklarda görseller eklemeniz faydalı olacaktır. Kaliteli içerik göz zevkine de hitap etmeli bu anlamda.

3)Gramer ve Dilbilgisi sorunsuz olmalı

Dilbilgisi ve gramer cümlenin kurulmasında önem taşımaktadır. Okuyucu kalite içerikte anlamlı ve anlaşılır bir dil arar. Bu yüzden kaliteli içerik yazarken yazılan yazının ne demek istediği anlaşılmalı yani dilbilgisine harfiyen uyulmalıdır. Yoksa dilbilgisine uymayan bir içerik yarım kalmış bir resim tablosuna benzer ki bu da okuyucuda negatif bir izlenim bırakır.

4)Akıcı Olmalı

Kaliteli bir içerikte yazının akıcı olması gereklidir. Aksi takdirde okuyucu okuduğu yazıdan sıkılacak ve okumaktan vazgeçecektir. Yazının akıcı olması demek okuyucunun sitede uzun süre vakit geçirmesi demektir. Bu yüzden yazı akıcı olursa okuyan kişi hem okurken keyif alacak hem de istediği bilgiye ulaşmış olacaktır.

5)Özgün Olmalı

Yazının özgün olması demek, yazarın yazısında anlatmak istediği bilgiyi, araştırdığı bilgiyi derleyip toplayıp  kendi ağzından ve kendi düşünceleri ve yorumlarıyla okuyucuya aktarması demektir. Kaliteli içerikte olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Yazar, özgün içerik yazdıkça okuyucu yazıdaki samimiyeti görecek ve yazının tamamını okumaktan vazgeçmeyecektir. Bu yüzden kaliteli içerik yazarken %100 özgün olmak o yazının kalitesini gösterir.

6)Bilgi Vermeli

Yazar, kaliteli içerik yazarken yazılan konu hakkında detaylı bilgi vermeli ki okuyan kişi kendine, - işte aradığım bilgiye ulaşabildim demeli ve tereddütsüz keyifle okumalı ki kaliteli içerik kriterlerine uygun olsun.

7)İmla Kurallarına Uymalı

İşte önemli kriterlerden biri de imla kurallarına uymaktır. İmla kurallarına uygun yazılan yazı anlamlı olmakta ve yazılan yazının kolay okunabilir olmasını sağlamaktadır. İmla kurallarına uyulmayan yazı anlam bütünlüğünü bozmakta yanlış ifadelere sebebiyet vermektedir. Örnek vermek gerekirse şu cümle konuyu daha iyi anlatmaktadır. Oku baban gibi eşek olma yazısında,  gibi edatından sonra virgülün olmaması cümlenin anlamını bozduğu görülmektedir. Cümleye gerektiği yere virgül koyduğumuzda anlamlı bir cümleye dönüşmektedir. Gelelim imla kurallarına uygun doğru cümleye. Oku baban gibi, eşek olma. İşte,  gibi edatından sonra gelen virgül cümlenin anlamlı bir cümle olmasında büyük bir rol oynadığını görmekteyiz. Bu yüzden kaliteli içerikte imla kurallarına uymak büyük önem taşımaktadır.

8)Seo Uyumlu Olmalı

Seo kelimesinin açılımı, Search Engine Optimization demektir yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçer dilimize çevirdiğimizde. Kaliteli içerik seo uyumlu olduğunda yani anahtar kelimeler içerdiğinde arama motorunda üst sıralara yükselmesine katkı sağlamakta ve ziyaretçi sayısını arttırdığı görülmektedir.

9)Alt Başlıklarla Donatılmalı

Alt başlıklarla donatılmış yazı, okuyucunun kolayca ve sıkılmadan okumasını sağlamakta ve böylelikle istediği bilgiye keyifli bir şekilde ulaşmaktadır. Kaliteli içerik alt başlıklarla donatılmış içeriktir. Çünkü okuyucunun dikkatini daha çok çeker.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *