19 Haziran 2020, 09:54 tarihinde eklendi

Kali Linux Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kali Linux Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kali Linux Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kali Linux veya Kali Linux kullanımıyla ilgili konulara değinmeden önce şunu belirtmeliyiz ki bu yazıda anlatacağımız bütün bilgiler etik hacking baz alınarak yapılacaktır. Konumuza dönersek, son yıllarda giderek ünlenen ve adı sadece hackerlar ile özdeşleşen bir işletim sistemi olan Kali Linux nedir? Kali Linux’u sadece hackerlar mı kullanır? Bu yazımızda bu iki sorunun cevaplarını bulabileceğiniz gibi ayrıca merak edenler için de Kali Linux ne işe yarar? ve Kali Linux’un kullanım alanlarıyla ilgili bilgileri de sizlere yalın bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan, Kali Linux ile ilgili ayrıntılara değindiğimiz yazımıza hemen başlayalım.

Kali Linux Nedir?

Kullanmasak bile birçoğumuz Windows’un en büyük rakiplerinden biri olan Linux işletim sistemini duymuştur. Kali Linux, Linux temel alınarak yeniden tasarlanmış ve siber güvenlik çalışmaları için yüzlerce araçla özelleştirilmiş bir Linux dağıtımıdır.

Konuya yabancı olanların aklına “Linux dağıtımı nedir?” Sorusu gelebilir. Bunu da hemen kısaca açıklayalım. GNU/Linux projesi, bilindiği gibi, tamamen özgür ve kullanıcı gizliliğine saygı ekseninde geliştirilen ve kâr amacı gütmeyen bir projedir. GNU/Linux projesi kapsamında, birçok yazılımcı tarafından zaman içerinde çok sayıda Linux çekirdeği üzerinden geliştirilmiş ancak farklı isimlerde ve özelliklerde onlarca işletim sistemi ortaya çıkmıştır. İşte bu işletim sistemlerine kısaca Linux dağıtımları denir. Bu dağıtımlardan birkaçı dünyada da çok sayıda kullanıcısı bulunan Debian, Ubuntu ve Linux Mint gibi işletim sistemleridir.

Kali Linux’un diğer Linux dağıtımlarından farkı ise şudur: Kali Linux özellikle web site açıklarının tespiti, şifre kırma testleri, sızma testleri, exploit (sömürme) testleri, ağ güvenlik açıkları tespiti ve aşılama gibi çok sayıda siber güvenlik aracıyla gelen bir işletim sistemidir. Kali Linux’un sahip olduğu siber güvenlik araçlarına diğer işletim sistemlerinden herhangi biri sahip değildir. Kali Linux’ta bulunan güvenlik araçlarından bazıları Metasploit, Nmap, Armitage ve Aircrack-ng gibi araçlardır.

Yani kısaca Kali Linux, aslında siber savunma ve saldırı testlerinin yapılabilmesi için siber güvenlik uzmanlarının işini kolaylaştırmak amacıyla 2013 yılında geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Hatta Kali Linux için, siber güvenlik uzmanlarının İsviçre çakısıdır denebilir.

Kali Linux’u Sadece Hackerlar Mı Kullanır?

Hacker tabiri günümüz siber dünyasında çok sık kullanılsa da aslında bu terim, siber güvenlik araçlarını kullanarak yasadışı eylemler içinde olan kişiler için kullanılmaktadır. Bu nedenle “Etik Hacker” tabiri üretilmiştir. Etik hackerlar, hackerlardan farklı olarak Kali Linux’te bulunan sızma araçlarını yasal çerçeveler içinde kalarak güvenlik ve savunma amacıyla kullanan kişilerdir.

Hacker ve Etik Hacker kavramlarını birbirinden ayırdıktan sonra, sorumuza yanıt verebiliriz: Kali Linux’u sadece hackerlar mı kullanır? Tabii ki hayır. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Kali Linux, etik hacker da denilen siber güvenlik uzmanları tarafından da sıklıkla kullanılan bir işletim sistemidir. Ayrıca Kali Linux, illegal bir işletim sistemi de değildir. Önemli olan içerisinde bulunan araçların nasıl ve ne amaçlarla kullanıldığıdır. Yani, internete erişimi olan herhangi bir kişi de kali.org adresinden bu işletim sistemini bilgisayarına indirebilir ve şayet kullanmayı biliyorsa kullanabilir. Burada önemli olan nokta, yasaların belirlediği sınırların içinde kalmak ve Kali Linux’u yasadışı herhangi bir işlem için kullanmamaktır.

Kali Linux Ne İşe Yarar?

Kali Linux ile ilgili yukarıda bilgi verirken, aslında onun ne işe yaradığından ve ne amaçla kullanıldığından söz ettik. Bu yüzden bu soruya kısa bir cevap vereceğiz.

Kali Linux, çoğunlukla black-hat hackerlar ve etik hackerlar tarafından bir sisteme, bir ağa veya bir cihaza sızmak için kullanılır. Bu noktada sızma kavramı genel bir ifadedir. Sızma ifadesi içerisinde exploit (sömürme) işlemleri, ağ açıklarını bulma, injection (aşılama), ağ trafiğini izleme ve analiz etme, sunucuların taranması ve çeşitli testler ve şifrelerin deşifre edilmesi gibi yüzlerce siber faaliyet yer almaktadır.   

Hackerlar Neden Kali Linux’u Tercih Ediyor?

Hem beyaz şapkalı hem de siyah şapkalı hackerların Kali Linux’u tercih etmesin birçok nedeni bulunmaktadır. Aslında bu nedenlerin bazılarını parça parça yukarıdaki bölümlerde aktardık. Hepsini bir araya toplayarak özetlemek gerekirse Kali Linux’un tercih edilmesinin sebepleri şöyledir:

  • Kali Linux tamamen ücretsizdir
  • Açık kaynak kodlara sahip bir projedir
  • Çok sayıda dilde hizmet vermektedir
  • Kali Linux içerisinde 600’ün üzerinde güvenlik ve penetrasyon testi aracıyla birlikte kurulur
  • Kali Linux, kullanıcının isteğine göre en ince ayrıntısına kadar özelleştirilebilir bir işletim sistemidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *