06 Mayıs 2020, 08:31 tarihinde eklendi

İyi Bir Uyku İçin 10 Yöntem

İyi Bir Uyku İçin 10 Yöntem

İyi Bir Uyku İçin 10 Yöntem

Günümüzde birçok kişi sağlıksız uyku yüzünden sıkıntı çekmektedir. Geceleri hemen uyuyamamak, sabahları istenilen saatte kalkamamak ve kalitesiz bir uyku yüzünden güne yorgun bir şekilde başlamak pek çok kişinin yaşam standartlarını düşürmektedir. Halbuki uyku bizlerin doğal olarak dinlenmemizi sağlayan eşi bulunmaz bir nimettir. Ama ne yazık ki bu nimetten herkes tam anlamıyla faydalanamamaktadır. Tam aksine kötü bir uyku deneyimi yüzünden sıkıntı çekmektedirler. Bu yüzden “nasıl daha iyi uyunur” hep merak edilen ve ulaşılmak istenilen bir sıkıntı haline gelmiştir. Biz de bu sıkıntıyı gördük ve sosyoekonomik.com olarak sizler için araştırdık. Daha iyi uyumak için neler yapmanız gerektiğini, nasıl kaliteli uyku deneyimi yaşayacağınızı ve kötü bir uykunun önüne nasıl geçeceğinizi bu içeriğimizde derledik. Keyifli okumalar. 

Uyku Nedir?

Uyku, bizlere sunulan doğal bir dinlenme aracıdır ve uyku süresince bilincimiz kısmen kapalı bilinçaltı ise tamamen aktif olmaktadır. Yani çevresel faktörler bizlere uykumuzda kötü bir deneyim yaşatabilir. Bilincimizin kısmen açık olması televizyon, telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlardan kaynaklanan fiziksel etkenlere maruz kalmamız anlamına gelir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken ilk şey uyku aşamasında bu türlü cihazlardan izole olmaktır. Bu sayede daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.

Daha İyi Bir Uyku İçin 10 Yöntem

Lafı fazla uzatmadan konuya girelim. Öncelikle burada yazılanları dikkate almanız ve uygulamanız çok kritik öneme sahiptir. Zira eyleme geçilmediği sürece bir fayda görülmeyecektir. Ama ufak ufak uygulamaya koyarsanız aradaki devasa farkı göreceksiniz. Eh hadi o zaman tek tek sıralayalım.

1-İzole Ortam: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha iyi bir uyku için fiziksel etkenlerden izole edilmiş bir ortam uyku kalitenizi oldukça artıracaktır. Yani yatmadan önce telefon, bilgisayar ve televizyon gibi cihazları kapatmanız veya yanınızdan uzaklaştırmanız daha kaliteli bir uyku almanızı sağlayacaktır. Çünkü bu tür cihazlardan çıkan ses ve ışıklar uyku esnasında yarı açık olan bilinciniz tarafından algılanacaktır. Haliyle dinlenmesi gereken beyniniz bu şartlar altında algılamaya devam edip yorulacaktır. Bu yüzden uyku vakti gelince bu cihazlardan uzaklaşın.

2-Oda Isısı: Yatmadan önce odanızın ısısını düşürmek oldukça önemlidir. Çünkü sıcak bir yatak veya oda da vücudunuz rahat etmeyecektir. Dolayısıyla uykuya dalma aşamasında zorluk yaşayacaktır. En azından uyumadan önce odanızın camını açıp havalandırmanız daha iyi bir ortamda uyumanızı sağlayacaktır.

3-Ses ve Işık İzolasyonu: Odanızı çevreden gelebilecek ses ve ışıktan izole etmeniz yine ilk maddede olduğu gibi daha kaliteli bir uyku almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden uyurken ışığın kapalı olması ve aynı ortamda bulunduğunuz kişilerin sessiz olması önemlidir.

4-Doğru Uyku Pozisyonu: İyi bir uyku almak için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise uyku pozisyonudur. Yüz üstü veya sırt üstü yatmak nefes almanızı zorlaştıracağı gibi ileride kalp ve damar sıkıntıları çekmenizde olasıdır. En iyi uyku pozisyonu ise sağ omzunuzun üstünde, sağ avucunuz yüzünüze gelecek şekilde olanıdır. Bu pozisyonda kalbiniz sıkışmak yerine askıda kalır ve nefes almanız oldukça kolaylaşır.

5-Yemek: Uykudan en az 4 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Çünkü uykudan önce tüketilecek besinler sindirimden dolayı rahat bir uyku almanızı önler.

6-Uyku Saati: Uzmanlar tarafından en iyi uyku saati 23.00 olarak açıklanmıştır. Bu saatlerde vücudumuz uykuya dalmak için çeşitli hormonları salgılar. İyi bir uyku için de bu doğal hormonlardan faydalanmak gerekir.

7-Kafein: Sizin de bildiğiniz gibi kafein tüketimi uyku açısından oldukça kötü etkiler yaratmaktadır. Bunun önüne geçmek için gece saat 20.00’dan sonra çay, kahve ve kola gibi kafein oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır.

8-Egzersiz: Vücudumuz hareketsiz kalında ürettiği enerjiyi tüketememektedir. Bu yüzden kaliteli bir uyku için bu enerjiyi tüketmemiz gereklidir. Bunun en iyi yolu ise şüphesiz egzersizdir. Yatmadan önce basit egzersizler ve gerilmeler yaparak daha sağlıklı bir uyku alabilirsiniz.  

9-Uykunun Bölünmesi: Gece uykumuzun bölünmesini engellemek için yatmadan önce tuvalet ve benzeri ihtiyaçları gidermelisiniz.

10-Sigarayı Bırakın: Vücudunuza verebileceğiniz en büyük zarar sigara içmektir. Nitekim zararları konusunda hepimiz hemfikiriz. En büyük zararlarından birisi de uykunuzu doğrudan etkilemesi ve vücudunuzu mental olarak kırgın hissettirmesidir. Bu yüzden sağlığınız için sigarayı bırakın. Bıraktıktan sonra aradaki farkı görünce siz bile hayret edeceksiniz

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *