18 Mayıs 2019, 21:25 tarihinde eklendi

İlk Yerli Savaş Gemimiz TCG Berk

İlk Yerli Savaş Gemimiz TCG Berk

İlk Yerli Savaş Gemimiz TCG Berk

1960’lı yıllar Kıbrıs ile Türkiye ilişkilerinin oldukça gerilmiş olduğu yıllardı. O yıllarda adada bulunan Türk köylerine yapılan saldırılar Türkiye’nin adaya müdahale etme kararı alması ile sonuçlandı. Türkiye’nin adaya müdahalesini engellemek isteyen Amerika, kendilerinin izni olmadan Türkiye’nin hiçbir yere saldıramayacağını çünkü Türkiye’nin elinde bulunan uçakların, tankların, gemilerin Amerika tarafından verildiğini ve Amerika’nın izni olmadan bunları kullanamayacağını söyledi. Amerika’dan alınan bu cevap ile birlikte Türkiye, uzun yıllardır etkisi altında olduğu Amerikan rüyasından uyanmaya başladı.

Türkiye ne olursa olsun Kıbrıs’a müdahale edecekti. Bu, Amerikan desteği olmadan yapılacak bir müdahale olacaktı. Bununla ilgili çalışmalar 1967 yılında başladı. Çalışmanın amacı olası bir savaş durumunda Amerika’dan bağımsız olarak kullanılabilecek bir savaş gemisine sahip olmaktı. Yapılacak olan bu gemi, hava savunmasında kullanılabilecek, su üstündeki diğer hedefleri vurabilecek ve en önemlisi de denizdeki diğer birlikleri koruma görevi üstlenecekti.

TCG Berk yapılmaya başlanmadan önce nasıl bir gemi yapılacağı konusunda tartışmalar başladı. Türkiye uzun yıllardır böyle bir gemi yapmamıştı, bu yüzden sıfırdan yeni bir tasarım yapmak yerine benzer sınıfta Amerikan yapımı olan “Claud Jones” gemisinin bir kopyasını yapmaya karar verdiler. Yeni yapılacak olan bu gemi tamamen kopya olmayacak üstünde geliştirmeler yapılacaktı. TCG Berk, Gölcük Tersanesi’nde 1967 yılında kızağa konuldu. Hızlı üretim çalışmaları ise 1969 yılında başladı. Ve gemi tamamlanarak 1971 yılında denize indirildi. Test sürecinin ardından da 1972 yılında TCG BERK, D358 kodu ile Türk Donanması’na katıldı. Gemi 95 metre uzunluğunda, 1950 ton ağırlığındaydı. İçinde Fiat marka 5000 beygirlik dizel motorlara sahipti. Bu motorlar sayesinde gemi 25 deniz mili hıza çıkabiliyordu. Geminin ön tarafında 1 adet çift namlulu 50 milimetrelik top, arka tarafında çift namlulu 40 milimetrelik bir uçak savar topu sistemi vardı. Su üstü ve su altı hedeflere saldırmak üzere de 2 adet torpido bulunuyordu. TCG Berk, yapılırken ilham alınan Amerikan yapımı “Claud Jones” gemisinde olmayan bir helikopter pistine de sahipti. Bu durum donanmamıza çok önemli bir kabiliyet kazandırmıştı.

Özellikle Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında da etkili bir şekilde kullanıldı. Türkiye ile Kıbrıs Adası arasındaki helikopter trafiğinde, ara ikmallerde ve acil durumlarda çok büyük bir avantaj sağladı. TCG Berk, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında adaya çıkan birlikleri korumakla görevliydi. Daha sonra adadaki birliklere topçu desteği de vermiştir. TCG Berk Kıbrıs Barış Harekâtı’nda çok başarılı oldu.

1975 yılında bu geminin diğer kardeşi olan TCG Peyk (D359) göreve girdi. TCG Berk ve Peyk, 1999 yılına kadar Türk Donanması’nda başarıyla görev yapmaya devam etti. 1999 yılında Berk ve Peyk hizmetten çekildi ve emekli edildi.

Maalesef TCG Berk gemisi emekli edildikten sonra bir müzeye dönüştürülmek yerine, hedef olarak kullanıldı. 2000 yılındaki Deniz Kurdu Tatbikatı’nda donanmamızın ilk yerli ve milli savaş gemisi, bir torpido ile batırıldı.

TCG Peyk gemisini ise bir müze gemisine dönüştürme fikri vardı. Anlaşma yapılarak 2001 yılında TCG Peyk İzmir Belediyesi’ne verildi. Belediye bakım ve onarımlarını yapacak ve müze gemi olarak hizmete açılacaktı. Ancak 2003 yılında belediye maddi ödenek ayıramadığı için gemi hurdaya çıkartılıp parçalandı.

2005 yılında İzmir’de Amerikan Knox sınıfı Ege firkateyni, müze gemisi olarak sergilenmeye başlamışken tarihimizde bu kadar önemli yeri olan, ilk yerli ve milli gemilerimiz TCG Berk ve TCG Peyk’in parçalanarak hurdaya verilmesi de büyük bir utançtır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *