12 Mayıs 2020, 05:24 tarihinde eklendi

Gezegenler Nasıl Oluştu?

Gezegenler Nasıl Oluştu?

Gezegenler Nasıl Oluştu?

Gezegen Kavramı

Gezegenler yıldızıyla aynı anda ve aynı yerde oluşurlar. Sıkışıp kendi iç tarafına çöken gaz bulutları içinde gerçekleşen yoğunlaşma çok az da olsa tek bir bölgede gerçekleşir. Genellikle; aynı gaz bulutunun birçok yerinde gaz, yoğunlaşmaya ve kendi içinde çökmeye başlar. Yoğunlaşan yerlerde ağır elementler merkeze çöker ve yüksek kütle çekimi olan bir “topak” meydana getirirler. Bu elementler bulut suyunu oluşturan hidrojen ve helyum gazıyla birlikte az miktarda bulunan öteki ağır elementleri de kendi çevresinde toplamaya başlarlar. Asıl meydana gelen yoğunluk daima gaz bulutunun merkezindedir ve bu bölgede yıldızlar meydana gelir.

 Bu çöküntüler içinde birkaç tanesi şansının ve konumunun yardımı sayesinde daha çok gazı yutup büyür, bazıları ise diğer gazlarla rekabete giremeyerek küçük kalır. Hatta bu yoğunlaşmalar bazen daha büyükleri yutar ve yok olurlar. Yani bebek gezegenlerin bir kısmı, daha yolun başındayken büyüklerinin yamyamlığına uğrar. Güneş Sistemi oluşurken, bu savaştan Güneş büyük bir galibiyetle ayrılmış ve tek bir yıldız olma şansına ulaşmıştır. Savaşın diğer kazananı Jüpiter ise, tüm gezegenlerin toplamından daha fazla gazı kendine katarak gezegenler arası şampiyonluğu elde etmiştir. Bununla beraber, çok az sayıda gerçekleşse de bu şekilde oluşmuş olan bazı gezegenler çeşitli nedenlerle yıldızlarından koparak uzaya savrulabilirler. Bu gezegenlerin bir bölümü, yanından geçtiği başka bir yıldızın yörüngesine girebilir. Böylece o yıldızın bir gezegeni haline dönüşebilir. Ancak bu, çok nadir gerçekleşir.

 Gezegenlerin Oluşumu

Bir yıldızın yörüngesinde mikrometre boyutundaki toz zerrelerinin birbiriyle çarpışıp birbirine yapışması ve bunun tekrarlanması sonucu büyümesiyle gezegenlerin meydana gelmesi başlar. Gitgide büyüyen ve kabarık hal alan küçük tanecikler yapışmak yerine birbirlerinden sekerler. Bu durum milimetre boyutlarına geldiğinde meydana gelir ve sekme bariyeri olarak adlandırılır. Gezegenlerin nasıl oluştuğunu bilmek astronomi ile ilgilenen kişilere çoğu konuda pratik bilgiler kazandırır.

Bazı Gezegenler ve Özellikleri

Jüpiter, Güneş sistemimizdeki en büyük gezegendir. Satürnün halkaları vardır. Satürn’ün halkaları buzlardan ve kayalardan oluşur. Mars, soğuk ve tozlu bir yerdir. Demir oksit şeklindeki bu toz, gezegene kırmızı rengi verir. Mars’taki tozlar güneş sisteminin en büyükleridir, tüm kırmızı olan gezegeni sarar ve bu durum çok uzun sürebilir. Fırtınanın çok büyük olmasının sebebi havadaki toz parçacıklarının güneş ışığını içine çekerek atmosferi ısıtması ve bunun soğuk bölgelere akmasıdır. Uranüs biraz değişiktir. Ekvatoru, yörüngesine hemen hemen dik açı yapan tek dev gezegendir. Yani ilk bakışta yan duran bir gezegendir diyebiliriz.

 Diğerlerinden farklı olarak, Uranüs değişik bir eğime sahiptir. Venüs gezegeninin atmosferi toksik yani zehirlidir. Venüs’ün zehirli atmosferi, sera etkisini büyük derecede ortaya çıkarmaktadır. Sonuç olarak, Venüs’te meydana gelen sıcaklıklar kurşunu eritecek sıcaklıktan daha fazla 465 °C sıcaklığa kadar çıkar. Bu da, yüzeyinde kabarcık görüntüsü oluşturmasına sebep olur

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *