24 Haziran 2020, 09:24 tarihinde eklendi

Dünya Nasıl Oluşmuştur?

Dünya Nasıl Oluşmuştur?

Dünya Nasıl Oluşmuştur ve Nasıl Gelişmiştir?

Dünya, Güneş sisteminde yer alan gezegenlerden bir tanesidir. Kutuplardan basık ekvatordan şişik olarak elips biçimindedir. Güneş sistemine göre Dünyaya, uzaklık açısından üçüncü gezegen olarak yer alır. Güneş ile arasındaki mesafe 149.597.890 kilometredir.

Güneş bir kere dönmesini 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyede tamamlamaktadır.

Dünya ise bir günü 23 saat 56 dakika 4 saniye de tamamlar. Dünya kendi etrafın da döndüğü zaman Güneş’e olan mesafesi artar veya azalır. Dünya, Güneş’e olan en yakın durumda 960 kilometre hızı artar yani, güney yarım küre de yazlar uzun ve serin geçmektedir, kuzey yarım küre de ise kışlar daha kısa ve daha ılık geçmektedir. Bütün galaksilerde belki de yaşamın var olduğu tek gök cisimdir. Dünya’nın uzaydan bakıldığı zaman görüntüsü mavi renktedir. Bunun nedeni atmosferde yer alan oksijenin Güneş ışını ile çarpışmasından dolayıdır.

Dünyanın bir tek uydusu bulunmaktadır. O da Ay’dır. Ay’ın çapı 12.756 km, kütlesi ise 5.97×1024 olarak hesaplanmıştır. Dünyada nitrojen oranı %78, oksijen oranı %21 az oranda argon, karbon dioksit, hidrojen, helyum, kripton, neon yer almaktadır. Atmosferde yer alan su oranı %0,2-%0,4 oranındadır Dünyanın kabuğunun %46’sı oksijen, %28’i silikon, %11’i kalsiyum, potasyum, magnezyum ve %8’i alüminyumdan meydana gelir. Dünya’nın yüzeyi ortalama 510,2 milyon km2’yi bulur. %70.8’i su, %29,2’si kara ile kaplanmıştır.

Dünya’da pangea adı verilen tek bir kıtadan meydana geldiği bilinir. Devamlı hareket etmekte olan yer kabuğu, zaman geçtikçe milyonlarca yılın sonunda birbirinden ayrılmıştır. Yerin içinde yer alan magmalara bağlanabilmektedir. Yerin içyapısı ise sırayla; yer kabuğu, üst manto, alt manto, dış çekirdek ile iç çekirdekten meydana gelir ve yeryüzünde sırası ile ekzosfer, termosfer, mezosfer, stratosfer, troposferden katmanlarından meydana gelir. Atmosferin, Dünya yaşamını sağlamak için birden fazla görevi yer almaktadır. Bu görevler;

  • Yeryüzünün ısınmasına sebep olmaktadır.
  • Gökyüzüne mavi rengini vermektedir.
  • Basınç nedeni ile yeryüzünde su bulunmasına yardımcı olur.
  • Tan olayları yaşanır.
  • Kırılma olayları meydana gelir.

Dünya’nın yaşını kayaçlar ile öğrenmeye çalışırsak Görland’ın batı tarafında 3,8 milyar yıllık kayaç bulunmaktadır. Fakat bu kayaçlardan daha ileri yaşta olan kayaçların, yaşadığımız dönemde yok olduğu bilinir. Bu olay Dünyanın yaşının belirlenmesinde yetersiz bırakmıştır. Okyanuslarda yer alan 4.55 senelik kurşunun Dünyanın yaşı olarak kabul edilebilmektedir. Başka bir deyişle Dünya’nın yaşını hesaplamak isterseniz, kayaçların radyoaktif ile rubidyum elementinin stronsiyuma dönmesi Dünya’nın yaşını belirleyebilmektedir. Bu tahminler ışığında dünyanın 5,5 milyar yıl yaşında olduğunu söyleyebiliriz.

4 jeolojik zaman dilimi bulunmaktadır. Bunlar;

İlkel Zaman Evresi: Ortalama 4 milyar yıl devam etmiş, 600 milyon yıl önce sona erdi.  Sularda tek hücreli olan canlılar meydana gelmiştir, kıta çekirdeği meydana gelmiştir. İlkel zamanın canlıları alg ile radiolaria’dır.

Birinci Zaman Evresi Yani Paleozoik Zaman: 375 milyon sene devam ettiği tahmin edilmektedir, 225 milyon sene önce sona erdi. Bu evrede de kömür yatakları oluşmuştur, kara bitkileri meydana gelmiştir, Kaledonya ile Hersinya kıvrımları oluşmuştur. Balığa benzeyen ilk organizmalar oluşmuştur. Dönemi ifade eden canlılar graptolith ile trilobittir.

 

İkinci Zaman Evresi Yani Mezozoik: Yaşadığımız dönemden 65 milyon sene önce sona ermiştir ve 160 milyon yıl sürdüğü tahmin edilir. Bu evrede Kimmeridge ile Avustrien isimleri verilen kıvrımlar meydana gelmiş, ekvatoral ile soğuk iklimler meydana gelmiştir. Bu evreyi ifade eden canlılar ammonit ile dinozorlardır.

Üçüncü zaman Evresi Yani Neozoik: Bu evre 63 milyon sene devam etmiş ve 2 milyon sene önce sona ermiş olduğu tahmin edilir. Kıtalar günümüzdeki görüntüsünü almıştır, linyit havzaları meydana gelmiş, günümüzdeki iklim ve bitki topluluğu meydana gelmeye başlamış, Alp kıvrım sisteminde gelişme olmuştur. Nümmilitler ile memeler meydana gelmiştir. Bu evreyi ifade eden canlılar nummilet, mastadondur, elephas ile hippariondur.

Dördünü Zaman Evresi Yani Kuaterner: 2 milyon sene önce başlamıştır ve hâlâ günümüzde devam etmekte olan bir jeolojik zaman dilimidir. Bu evrede dört buzul dönemi ortaya çıkmıştır. Bunlar; Mindel, Riss, Wirn, Günz. İnsanların oluşumu bu evrede meydana gelmiştir. Bu evreyi ifade eden canlılar mamut ile insanlardır.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *