26 Mayıs 2019, 20:49 tarihinde eklendi

Deja Vu Nedir? Astral Seyahat Nedir? Neden Deja Vu Oluruz?

Deja Vu Nedir? Astral Seyahat Nedir? Neden Deja Vu Oluruz?

Deja Vu Nedir?

İlk defa gittiğiniz bir yerde ya da ilk defa yaşadığınız bir olayda, sanki ben bunu daha önce yaşadım hissini yaşıyorsanız bu Deja Vu’dur.

Neden Deja Vu Yaşıyoruz?

Deja Vu’nun neden olduğu dair 4 temel tanımlama bulunmaktadır. Bunlar dini, felsefi ve bilimsel, tıbbi sebeplere dayanır.

Deja Vu’nun sebebinin ilk ve en eski açıklamalarından birisi, reenkarnasyondur. Doğu toplumlarında, Hindistan’da, Çin’de, Hinduizm, Budizm gibi inançların temelinde cennet ve cehennem kavramı genelde yoktur. Bunun yerine yaşamın sonsuz döngüsü vardır ve reenkarnasyon bunun temelidir. Basitçe reenkarnasyon, insan öldüğü zaman herhangi bir yere gitmez, başka bir bedende hayat bulur. Yani sürekli olarak başka hayatlarda, başka bedenlerde dirilirsiniz. Bu durum sonsuza dek devam eder. Bu inancın yaygın olduğu toplumlarda, Deja Vu’nun açıklaması da karşılaştığınız bir olay, durum ya da kişinin önceki hayatlarınızdaki bir anda denk gelmesidir. Yani önceki hayatlardaki yaşamların, tecrübelerin yansımasıdır. Bir yere girdiğinizde, ben sanki buraya daha önce gelmiştim diyorsanız, çok büyük ihtimalle daha önce o yere gitmişsinizdir. Bu inancın temelinde yaşamın sürekli devam etmesi olduğu için, Deja Vu denilen şey de geçmiş hayatlardaki tecrübelerin anlık şekilde yansımasıdır.

Deja Vu’nun ikinci popüler açıklaması da astral seyahat ile ilgilidir. Astral seyahat, bilincin kapalı olduğu durumlarda yani uyku ya da koma gibi durumlarda, ruhun bedeni terk etmesi ve serbest bir şekilde etrafta dolaşmasıdır. Bu görüşü savunan insanlara göre, ruhumuz uyku gibi durumlarda bedenimizi sık sık terk eder ve dünyada gezmeye başlar. Bu düşünceye inanan insanlara göre Deja Vu, ruhun bedenden ayrı olduğu zamanda yaşadığı tecrübelerin bedenimizde bir şekilde canlanması gibidir. Ancak astral seyahatin gerçek olduğuna dair şu ana kadar hiçbir bilimsel kanıt ya da gerçeklik bulunmamaktadır. Astral seyahat yaptığını iddia eden insanlar da bugüne kadar ciddi kanıtlar sunamamıştır.

Deja Vu için üçüncü açıklama ise, bilincimizin zamanda yolculuk yapması ile alakalıdır. Albert Einstein, hiçbir nesnenin ve bedenlerimizin zamanda geleceğe gidemeyeceğini söyler. Faka teorik olarak, zamanda geleceği görmek mümkündür. Bu düşünceyi paylaşan insanlara göre de, bilincimiz doğru bir şekilde eğitilip yönlendirilirse kendi fiziksel varlığı içerisindeki geçmiş ve gelecek çizgisinin içinde hareket edebilir. Fiziksel olarak olmasa da, zihinsel olarak zamanda yolculuk yapılabilmektedir. Bu düşünceyi paylaşan insanlara göre Deja Vu, beynimizin farkında olmadan yaptığı bu zaman yolculuklarının bir yansımasıdır. Bu insanlara göre, beynimizin böyle bir şeyi yapabilme kapasitesi var ancak pek çok insanın bunu kullanabilme yeteneği yoktur. Bu durum tesadüfen gerçekleşir. Yani bu inanca göre, ben bu durumu daha önce yaşamıştım dediğiniz zaman beynimizin yaptığı o küçük mikro zaman yolculuklarının etkisini görüyoruz. Faka böyle bir mekanizmanın beynimizde işlediğine dair bir kanıt yoktur.

Deja Vu ‘nun dördüncü açıklaması ise, bilim ve tıp dünyalarının açıklamalarına göre beynimizin çalışması sırasında gerçekleşen ufak bir pürüzden ibarettir. Beynimizin, yeni gelen bilgiyi ve veriyi bir anlığına yanlış bir şekilde yorumlamasıdır. İnsan beyni de bir bilgisayara benzer, uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere 2 hafızaya sahiptir. Bir olayda ya da olduğunuz durumdaki bilgiler öncelikle beynimizin geçici hafıza bölgesine gider. Buradan ise uzun süreli hafıza dediğimiz bölüme geçer. Fakat sağlık sorunları, stres, uykusuzluk gibi durumlarda, bazen beyin bu veriyi yanlış bir şekilde algılar ve yanlış bir şekilde işler. Çok yorgun, dalgın ya da stresli olduğunuz durumlarda, beynin dış dünyayı algılama şeklinde bazı dalgalanmalar ve pürüzler gerçekleşir.Ve siz yeni bir uyarıcı ile karşılaştığınız zaman, beyniniz o veriyi yanlışlıkla başka bir bölgeye kayıt eder. Yeni gelen bilgiyi geçici hafıza yerine, uzun süreli hafıza bölümüne atmaya çalışır ve siz bu uyarıcıya maruz kalırken de bir anda yeni gelen bir bilgi değil de, zaten beyninizde olan bir bilgiymiş gibi gelir. Bu durum tamamıyla biyolojik bir illüzyondan ibarettir.

Deja Vu’nun arada bir olması gayet normaldir, fakat bu durum çok fazla oluyorsa bu, beyinsel bazı hastalıkların habercisi de olabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *