15 Nisan 2020, 07:10 tarihinde eklendi

Borsa Nedir? Borsanın Amacı Nedir?

Borsa Nedir? Borsanın Amacı Nedir?

Borsa Nedir, Borsanın Amacı Nedir, Borsa Kapsamlı İnceleme

Bir hisse senedi piyasası, yatırımcıların belirli bir fiyattan işletmelerde kısmi mülkiyeti gösteren sertifikaları sattıkları bir yerdir. Bu işlemler sonucunda şirketler, çeşitli operasyonel yönleri için gerekli olan başlangıç ​​sermayesini artırabilir ve sertifikaları satın alanlar işletme varlık ve kazançlarından bir kısmına hak kazanırlar. Sertifikaların değeri statik değil ve büyük oranda halkın algılamasına bağlı olsa da, borsa ana yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor ve genel ekonomik sağlık göstergesi olarak kullanılabilir.

Hisse Senetleri

Şirketler çeşitli hedefler için para gerektiğinde, sermaye elde etmek için sahip oldukları bir seçenek, işletmelerin mülkiyetini paylar olarak bölmektir. Bu payları satıyorlar ve fonları ürün geliştirmek veya bina ve ekipman satın almak gibi görevler için kullanıyorlar. Bu mülkiyet birimi için bir miktar kanıt sağlamak için hisse senedi denilen sertifikaları basarlar ve sertifikaları satın alan kişilere hissedar olarak denir. Birçok kişi, “hisse senetleri” ve “hisse” – ya da benzer şekilde “hisse sahipleri” ve “hissedar” – birbirlerine yakın ilişkilerinden dolayı birbirinin yerine geçer, ancak eski dönem teknik olarak tüm şirketler için çok genel anlamda sertifikalar hakkında konuşmaktadır; ikincisi genellikle tek, belirli bir işletmeye bağlanır.

Bir şirketteki kısmi sahipler olarak hissedarlar, işletme için varlıkların ve kazançların bir yüzdesine sahiptir.

Genellikle yatırdıkları işin para kazanacağını umarlar, çünkü o zaman kârların bir kısmını alırlar – aslında, temel amaç genelde fiyat düşük olduğu zaman hisse senedi almak ve değer yüksek olduğunda satmaktır. Ortak hisse senedi ile çoğunlukla sahip oldukları her bir sertifika için şirket meselelerine bir oy alarak genelde oy haklarına sahiptirler ve genelde şirketin mali açıdan nasıl bir şey yaptığını bildiren yıllık veya üç aylık raporlar alırlar. Tercihli hisse senetleri çoğunlukla oy vermez ancak birçok insanın kazançlarını ve varlıklarını hissedarlara daha fazla verdiği ve şirketin iflas etmesi ve sahip olduğu varlıkları tasfiye etmesi durumunda yatırımcılara ödeme önceliği verdiği için seviyorlar.

Piyasanın Amacı

En temel düzeyde, borsa, işletmelerin hisse senedi satın almak isteyen ve kısmi sahip olma potansiyeline sahip olan yatırımcılarla bağlantı kurmaları için organize bir yol sağlar. Bir şirket kendi şirketinin hisselerini satmak isterse, hisse senetlerini genellikle bir sertifikasyon alımı ve satışı ile ilgili tüm faaliyetleri ağırlayan bir kuruluş olan bir borsada listeler. Bir işletme, genellikle bir exchange’e katılmak için belirli şartları yerine getirmek zorundadır, bu nedenle yatırımcılar genellikle bunları “tezgah üstü” (OTC) satan veya listelenmeden satanlara kıyasla daha az riskli görürler. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) ve Ulusal Menkul Kıymetler Mağazaları Birliği (NASDAQ), Birleşik Devletlerde yaygın olarak kullanılan borsalarda bulunmaktadır.

Temel Satış Süreci

Bireyler hisse alımı veya satımı yapmak istediklerinde borsalarda işlem gören bir firmada çalışan bir kişi olan bir hisse senedi aracısına başvururlar. Ticaret mesajını, doğru değiş tokuşun zeminine iletir ve genellikle hizmetinden dolayı bir komisyon alır ve şirket temsilcisi ticaret talebini tamamlar. Eskiden, borsada, hisse brokerlerinin satış ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için bir araya geldiği fiziksel bir yer vardı, ancak bugün, İnternet veya telefon etkileşimleri kullanan sanal, elektronik katlar çok daha yaygın.

Yaygın bir yanlış kanaat, bir kişinin bu sürece girmesi için çok fazla paraya sahip olmasıdır. Birinin satın alma ücretine karşı kazanç potansiyelini tartması gerekir, ancak birçok hisse senedi nispeten ucuzdur ve uzun vadede iyi getiriler sağlar ve brokerlar her ticarette bir komisyon alırlar; bu nedenle genellikle işlemlerin elleçlenmesi işlemlerini tamamlamaya razıdırlar Oldukça düşük sayıda sertifika. Buna ek olarak, birçok kişi, yatırımcıların daha fazla veya daha pahalı hisse senedi satın almak için birlikte çalışmasına olanak tanıyan yatırım fonu adı altında biriktiriyor.

Hisse Senedi Değeri

Bir hisse senedinin değeri başlangıçta bir şirketin Başlangıç ​​Halka Arzı (IPO) adı verilen bir etkinliğe sahip olması durumunda belirlenir ve bu süre boyunca bir yatırım bankası şirketin değerinin ne kadar olduğunu tahmin etmek için çeşitli karmaşık teknikler ve formüller kullanır. İş bu takdirde bu değeri, sunmak istediği hisse sayısına böler. Bundan sonra, ancak, hisse senedi sertifikalarının değeri, halkın algılamasına büyük ölçüde bağlıdır. Arz ve talep temel ilkeleri uyarınca, şirketin iyi sonuç vermediğini düşündüğü zaman, genellikle hisse senedi satın almak istemezler ve onlara yönelik talep düşer ve böylece değerlerini düşürür. Tersine, halk, işin başarılı olduğunu düşünür ve bölmek için kârlar ve varlıklar kazanır, yatırımcılar genellikle hisse senetlerini satın almak ister ve sertifikanın talebi ve değeri yükselir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *