09 Nisan 2021, 09:15 tarihinde eklendi

Blockchain ve Dijital Para Nedir? Elde Yöntemleri Nelerdir?

Blockchain ve Dijital Para Nedir? Elde Yöntemleri Nelerdir?

Blockchain ve Dijital Para Nedir?

Blockchain, geleneksel veri tabanlarından biraz daha farklı olan bir veri tabanıdır. Klasik veri tabanı kullanım biçimi günümüzde bankalar tarafından kullanılmaktadır. Bankalardaki bulunan hesaplar ve bu hesapların bütün hareketleri, bankalarda bulunan server sistemlerinde saklanmaktadır. Bu sistemin çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

En büyük dezavantajı bir siber saldırıya uğramak ve bilgisayar korsanları tarafından bu bilgilerin çalınmasıdır. Kullanılan sistem ne kadar iyi korunuyor olursa olsun her zaman bir sızıntı ve ele geçirilme durumu söz konusu olabilmektedir.

Blockchain teknolojisinde ise siber saldırı ile verilerin ele geçirilmesi imkansızdır. Çünkü blockchain sisteminde bir server yoktur. Bu sistemdeki veriler devasa bir ağın içerisinde, dünyanın her tarafına eşit olarak dağıtılıyor. Yani sizin bilgilerinizin kopyaları dünya üzerindeki ağın içerisinde farklı yerlere dağıtılarak kopyalanıyor. Bütün bu kopyaları ele geçirmeden bu veriyi okumanız imkansız. Yani bir bilgiyi ele geçirebilmek için o bilginin olduğu bütün bilgisayar sistemlerini hackleyip, o kopyaları birleştirip veriyi açığa çıkartmanız gerekiyor. Bu ise yüz binlerce hatta milyonlarca bilgisayarın hacklenmesini gerektirebilir. Bu kadar çok sistemin aynı anda hacklenmesi şu ana kadar başarılamadı. Başarılması da imkansızdır denebilir.

Bu sistemde yapılan her işlemde bir veri bloğu yarayılır. Yaratılan bu veri blokları ise bir veri zinciri yani blockchain oluşturur. Bu bloklar üzerindeki her işlemi siz görebiliyorsunuz ve sizin onay vermediğiniz hiçbir işlem de gerçekleşmiyor. Daha basit anlatıım ile, blockchain teknolojisinde verilerinizi kimse sizden habersiz alamaz. Ve bu blokların birine birine erişmeye çalışmak 50.000 kişilik bir stadyumun ortasında suç işlemek gibidir. Yaptığınız hareketleri herkes görür. Blockchain sistemi, günümüzde bazı dijital imzalarda da kullanılmaktadır.

Dijital paralar da bu blockchain ağını kullanırlar. Dijital paralar da gerçek dünyadaki gibi doğrudan karşılıkları olan metalardır. Dijital para endüstrisi, normal borsa ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Yani satın aldığınız bir dijital para değer kazanıp, yükselerek size kar da ettir ebilir, değer kaybedip düşerek zarar da ettirebilir. Şuanda dijital para endüstrisi tamamiyle yasaldır. Dünya’nın hemen hemen her ülkesinde o ülkenin para karşılığı ile bir değeri vardır ve hemen hemen her ülkede işlem görmektedir.

Dijital Para Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Dijital Para Üretimi

Dijital para üretimini (mining) kendiniz de gerekli şartları sağlayarak yapabilirsiniz. Veri madenciliği yapmak için güçlü bir sisteme sahip bilgisayar ve donanım gereklidir. Günümüzde veri madenciliği yapabilen telefon programları ve flash bellekler de bulunmaktadır. Ancak Türkiye’de veri madenciliği çok karlı bir iş değildir. Çünkü üretim için gereken donanım ve aylık sabit elektrik giderleriniz vb. gibi harcamalarınız Türkiye’de oldukça yüksektir. Veri madenciliği üretiminde maliyetleriniz yüksek olursa ürettiğiniz dijital para birimi size kar sağlamak yerine zarar da ettirebilir.

Veri madenciliğini profesyonel olarak yapan büyük şirketler de bulunmaktadır. Bu şirketlerin ellerinde yüzlerce binlerce bilgisayar ve mining farm adı verilen çok büyük fabrikalar bulunmaktadır.

Dijital Para Alım – Satımı

Ülkemizde veri madenciliği yüksek maliyetleri sebebi ile mantıksız olduğu için, Türkiye’de yaşayan bizler için yatırım yapmak ve kar elde etmek için en iyi yöntem dijital para alım satımı yapmaktır. Burada ise önemli olan, güvenilir bir dijital para borsası bulmaktır. Dünya üzerinde bu işi yapan bir çok dijital para borsası olduğu gibi, ülkemizde de bu işi yapan yerli dijital para borsaları da bulunmaktadır. Burada alım satımını yapacağınız şey dijital para olduğu için, uzun süredir sektörde yer alan, kullanıcıları tarafından olumlu yorum almış bir para borsasında işlem yapmanız çok önemlidir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce bu dijital para borsalarını çok iyi araştırmalı, kullanıcı yorumlarını okumalısınız.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *