28 Haziran 2019, 16:30 tarihinde eklendi

Bloat Hastalığı Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Bloat Hastalığı Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Bloat Hastalığı Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Bloat hastalığı, belirtileri ve oluşma nedenleri açısında Dropsy ile benzerlik gösterir. Ancak bloat daha çok beslenme şekillerinde yapılan hatalar ve kullanılan yanlış yemlerden dolayı oluşmaktadır.

Otçul beslenen balıkların sindirim sistemi, etçil beslenen balıklara göre daha uzundur. Sindirim sisteminin uzun olmasının sebebi, otçul yemlerin, yeşilliklerin ve otların sindirimi çok daha zordur. Bu nedenle otçul balıkların midesi ve bağırsakları etçil balıklara göre daha uzundur.

Her zaman olmasa da bazı durumlarda sindirim sistemi tıkanabilir. Tıkanmaya yol açan en büyük etkenler, protein ağırlıklı ve genellikle bakteri içeren etçil yemlerle beslenme ya da suda tam olarak ıslanmadan balıklar tarafından yenilen büyük boyuttaki pul yemlerdir. Otçul balıkların sindirim sistemleri uzun ve ince bir yapıya sahip olduğu için etçil yem verildiğinde bu sistem tıkanabilir ve bu tıkanma sonucunda Bloat Hastalığı oluşur. 1-2 defa etçil yem verdim bir şey olmadı diyebilirsiniz. Her etçil yem verişinizde olmasa da bir gün tıkanma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden otçul balıklara kesinlikle protein ağırlıklı yemler verilmemeli, otçul pul yemler ise ufalanarak verilmelidir.

Bloat Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bloat Hastalığı’na yakalanmış bir balığı ayırt etmek oldukça kolaydır. Balık hastalığın ilk günlerinde cansızlaşır ve fazla hareket etmez. Yem verdiğinizde yemek için atılır fakat yemi alıp tükürür, sanki yemek istiyormuş ama yutamıyormuş gibi bir görüntüye sahiptir. Zamanla rengi koyulaşmaya başlar. Hastalık ilerledikçe rengi daha da koyulaşmaktadır. Karnının ya hafif bir şekilde şiştiğini ya da çöktüğünü görebilirsiniz.

Bloat Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bloat Hastalığı’nda tedavi için en önemli şey erken teşhis ve tedavidir. Yukarıda bahsedilen belirtilere benzer belirtiler gösteren balığınız varsa balığınızı vakit geçirmeden içerisinde bir miktar akvaryum suyu, bir miktar da temiz su bulunan ayrı bir akvaryuma almanız gerekmektedir.

Balığınızı ayırdıktan sonra, Metronidazol isimli antibiyotik ile tedaviye başlayabilirsiniz. Metronidazol’u eczanelerden bulabilirsiniz. 38 litreye 1 adet Metronidazol gelecek şekilde balığın akvaryumundan aldığınız su içerisinde eritin ve balığın bulunduğu suya dökün. Eğer balığın durumu çok daha kötü ise, hastalığı geç fark etmişseniz Metronidazol yerine Penisilin adı verilen antibiyotikten kullanmanız başarı şansını arttıracaktır. Ancak buradaki en önemli nokta balık gerçekten uzun süredir Bloat’a yakalanmışsa ve durumu çok ağırsa Penisilin kullanın aksi taktirde Metronidazol tedavi için yeterli olacaktır.

Hangi ilacı kullanırsanız kullanın mutlaka ilacı verdikten 24 saat sonra %50 su değişimi yapmalısınız. Bu şekilde ilaç verdikten 24 saat sonra su değişimi yaparak, 3 gün boyunca arka arkaya tedaviye devam etmelisiniz. Eğer 3 günlük tedavi süresinin sonunda balıkta hareketlenme varsa ve yem yemeye başlamışsa balık hastalığı atlatmış demektir.

Eğer balık hareketlenmiş ancak hala yem yemiyorsa, 3 gün daha tedaviye devam edebilirsiniz. Bu şekilde yapılan toplam 6 günlük tedavi sonrası balık hala hayatta ise yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Ancak hastalık ilerlemiş ve yaptığınız tedavi sonuç vermemiş ise muhtemelen tedavi sırasında balığınızı kaybetmiş olacaksınız.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

YAPILAN YORUMLAR

  1. QurbanoF

    Eline Saglik guzel bilgi

    • access_time 11 Eylül 2020, 16:36
    • CEVAPLA