28 Haziran 2019, 01:12 tarihinde eklendi

Beyaz Benek Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Beyaz Benek Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Beyaz Benek Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?

Beyaz benek, balıkların derisi üzerinde beyaz ve pul pul görünüm ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Balığın vücudunu kaplayan beyaz, un tanecikleri gibi görülür.

Beyaz Benek Neden Olur?

Beyaz benek hastalığı, genellikle akvaryum suyu ısısının ani değişimleri neticesinde ortaya çıkmaktadır. Balıklar, su şartlarının ani değişimlerinde yeni konulan suya alışmada zorluk çekebilmektedirler. Bu durum, balıkların vücut direncini düşürerek, hastalanmalarına neden olur.

Beyaz Benekten Nasıl Korunulur?

Beyaz benek hastalığından korunmak için, suyun ısısının akvaryumlar için üretilen ısıtıcılar ile sabit tutulması gerekilmektedir. Özellikle sağlıklı ısınma sistemi olmayan yerlerde bulunan akvaryumlar için ısıtıcı hayati önem taşımaktadır. Günümüzde termostatlı üretilen ısıtıcılar sayesinde, akvaryum ısısı ayarlanılan ısıda sabit olarak kalacak ve ısıda düşme olması durumunda ısıtıcı devreye girecektir.

Eğer yeni bir balık alındıysa, akvaryuma eklenmeden önce bulunduğu poşet ya da bir kova içerisinde, bulunduğu suya yavaş yavaş akvaryum suyundan ekleme yapılarak balığın koyacağınız akvaryumdaki su ısısına alışması sağlanmalıdır. Akvaryumunuzdan alacağınız 1-2 bardak suyu 5’er dakika aralarla balığın bulunduğu kova ya da poşet içerisinde suya dökerek balığınızın akvaryum suyuna alışmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer akvaryumda bulunan uzun süredir beslediğiniz balığınız beyaz benek olmuş ise, akvaryum suyunuzun ısısında ani değişiklikler yaşanmış demektir. Bu durumda ısıtıcı yardımı ile suyun ısısını ayarlanan düzeyde tutmak önemlidir.

Beyaz Benek Tedavisi Nasıldır?

Beyaz benek tedavisi için öncelikle, hasta olan balık başka bir akvaryuma alınmalıdır. Beyaz benek bulaşıcıdır ve beyaz benek olan balık mutlaka diğer balıklardan ayrılmalıdır.

Balık başka bir akvaryuma alındıktan sonra, akvaryuma bir ısıtıcı konularak ısı derecesi 27-28 dereceye sabitlenmelidir. Yani akvaryum ısısının normalden biraz daha yüksek olması gerekmektedir.

Isı sorunu çözüldükten sonra, akvaryumcularda satılan beyaz benek hastalığı için üretilmiş ilaçlardan alınması gerekmektedir. Bu ilaçlar şeffaf ve sıvı olarak satılmaktadır. Alınan ilaç, üzerinde yazılan kullanım talimatına göre balığın bulunduğu akvaryum suyuna damlatılmalıdır.

Beyaz benek hastalığının tedavisinde önemli olan erken teşhis ve tedavidir. İlerleyen vakalarda balığın tedavisi çok daha uzun sürmektedir.

Balık normalden daha sıcak ve beyaz benek ilacı damlatılmış suda hastalığın derecesine göre 1-2 ya da 3-4 gün bekletilerek gözlemlenmelidir. Bu sırada 2 gün de bir yarı yarıya akvaryum suyu ile aynı sıcaklıkta su eklenerek, su değişimi yapılmalıdır. Su değişiminin ardından tekrar beyaz benek ilacı akvaryum suyuna damlatılmalıdır.

Bu şartlar sağlandığında, balık kısa sürede tedaviye cevap verecek ve üzerindeki beyaz benekleri dökmeye başlayacaktır. Bu esnada önemli olan, balığın tedavisinin yarım kesilmemesidir. Beyaz benek hastalığı tamamen geçene kadar tedaviye devam edilmeli ve balık, sağlıklı balıkların bulunduğu akvaryum alınmamalıdır.

Eğer beyaz benek akvaryumdaki bütün balıklarınızda olmuş ise, filtreyi çıkartıp beyaz benek ilacını bütün akvaryuma yaparak tüm balıklarınız için tedaviyi aynı şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *