28 Haziran 2019, 02:03 tarihinde eklendi

Balıklarda Dropsy Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Balıklarda Dropsy Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Balıkta Dropsy Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Balıklar dropsy hastalığı, balığın karın kısmının şişmesi ve fazla yemiş, hazımsızlık çekiyormuş gibi sık sık nefes alıp vermesi belirtileri ile görülmektedir. Balığa yukarıdan bakıldığında hamileymiş gibi karın bölgesinde aşırı şişlik, balıkta yeme isteksizlik ve yem yememe, balık dışkısında sümüğümsü bir yapı olarak görülür.

Dropsy Hastalığı Neden Olur?

Dropsy, genellikle balıklarda kötüleşen su koşulları yüzünden oluşmaktadır. Bununla birlikte, uyum stresi yani yeni gelen balığın diğer balıklara uyum sağlayamaması durumu ya da akvaryum hiyerarşisi içerisinde alt sıralarda olan balığın rahatsız edilmesi nedeni ile strese girmesi ve ph değerinin aniden yükselmesi gibi su yapısında yaşanan ani değişimler gibi etkenler de dropsy hastalığına neden olmaktadır. Balıkta suyun sindirim sisteminde birikmesine ve orada zehirli gazlar oluşmasına neden olur ve balık çıkardığından daha çok su yuttuğu için karın bölgesi şişmektedir. Hatta balık çok fazla su yutmuş ise dengede duramayıp karın bölgesi su üstüne gelecek şekilde ters dönerek o şekilde durabilmektedir.

Dropsy Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dropsy hastalığı tedavisindeki en önemli etken erken teşhis ve erken tedavidir. Dropsy hastalığı teşhis edilir edilmez balık başka bir akvaryuma ya da ısıtıcı ve hava motoru bulunan başka bir kovaya ayrılmalıdır.

Eğer balık yem yiyorsa tedavi çok daha hızlı cevap vermektedir. Sarımsak içerikli yemler verilerek ya da normal yemler sarımsak suyuna batırılarak balıklara verilebilir. Eğer balık yem yemiyorsa tedavi çok daha zor olacak demektir.

Ayrılan balığa verilebilecek en etkili ilaç, eczanelerde satılan Flagyl isimli haptır. Eczanelerden aldığınız iğne yapılmak için kullanılan enjektörlerden de 1 adet almanız gerekmektedir. Balığın boyutuna göre yarım ya da çeyrek tablet flagyl, balığın bulunduğu akvaryumdan alınan su içerisine ezilerek konulur ve eriyinceye kada karıştırılır.

Bu karıştırma sonrası, su beyaz bir renk alacaktır. Flagyl tablet su içerisinde eritildikten sonra şırınga ile çekilerek direkt olarak balığın ağzından midesine gidecek şekilde verilmelidir. Yani balığın ilaçlı suyu yutması sağlanmalıdır. Balığın suyu yuttuğundna emin olduktan sonra balık tekrar karantina akvaryumuna bırakılır.

Flagyl tablet eritilmiş suyun balığın bulunduğu akvaryuma da dökülmesi gerektiği söylense de, Flagyl’in deriden emilimi yoktur bu nedenle ilaçlı suyun balığın bulunduğu suya dökülmesi pek fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine balığın ağzı açılarak ağzından direkt olarak ilaçlı suyun sıkılarak yutmasının sağlanması çok daha etkili bir yöntemdir.

Tedavi boyunca balığın bulunduğu suda her gün yarı yarıya su değişimi yapılması gerekmektedir.

Yapılacak olan bu tedavi ile hastalığın ilerlemesi büyük oranda duracaktır ancak hastalığı tedavi etmek oldukça zordur. Maalesef dropsy hastalığına yakalanan balıkların büyük bir kısmında ölüm gerçekleşmektedir.

Hastalık geçene ve balığın karnındaki şişlik düzelene kadar tedaviye devam edilmelidir. Bu oldukça uzun bir süreç olabilmektedir. Tedavi 1 hafta, 10 gün gibi süreleri bulabilmektedir. Ancak balığın hastalığında ilk 3-4 gün içerisinde bir iyileşme görülmezse balığın kurtulma şansı oldukça az demektir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

YAPILAN YORUMLAR

 1. berat

  işime yaradı

  • access_time 24 Eylül 2020, 14:05
  • CEVAPLA
 2. berat

  işime yaradı

  • access_time 24 Eylül 2020, 14:05
  • CEVAPLA
 3. QurbanoF

  Eline Saglik

  • access_time 10 Eylül 2020, 21:39
  • CEVAPLA
 4. Murat

  Eline saglik

  • access_time 03 Eylül 2020, 03:20
  • CEVAPLA
 5. Mert

  Gayet yararlı bilgiler sağolun

  • access_time 24 Temmuz 2020, 16:58
  • CEVAPLA