17 Mayıs 2019, 18:55 tarihinde eklendi

Anakart Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anakart Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anakart Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anakart, bilgisayarın iskeleti, merkezi sinir sistemidir. Bilgisayarınıza ait bütün parçalar anakarta takılır ve parçalar arasındaki iletişimi anakart sağlar. Bir bilgisayarda en az sorun çıkartan parçalar işlemci ve anakarttır.

Bilgisayar toplama işlemi sırasında yapılan en büyük hatalardan biri de yanlış anakart seçimidir. Anakart seçimi yapılırken marka çok ön planda olmamalıdır.

İlk olarak anakartın kullanım amacına dikkat edilmelidir. İleride RAM, ekran kartı gibi parçaları yükseltmeyi düşünüyorsanız, ona göre anakart seçimi yapılmalıdır. Anakart seçiminde kullanım amacınıza göre ileriye dönük anakart seçimi yapılmalıdır.

Eğer bilgisayarınızı aldığınız şekilde kullanmayı düşünüyorsanız, herhangi bir yükseltme yapmayacaksanız almak istediğiniz parçalara uygun olan başlangıç seviyesinde bir anakart işinizi görecektir. Yani yükseltme yapmayacaksanız çok yüksek paralar ödeyip, pahalı bir anakart almanıza gerek  yoktur.

Eğer bir oyun bilgisayarı toplayacaksınız, mevcut toplayacağınız bilgisayarda 16 GB RAM takıp daha sonra ilerleyen yıllarda gelişen oyun teknolojisi ile birlikte RAM kapasitesini de yükseltecekseniz, 32 GB RAM soketine sahip bir anakart almak sizin için daha iyi olacaktır. Eğer 16 GB destekleyen sokete sahip bir anakart alırsanız, ileride RAM yükseltmek isterseniz anakartınızı da değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Anakart alırken marka çok önemli değildir. Çünkü günümüzde bütün anakartlar uzun ömürlü ve kolay arıza yapmayacak şekilde üretilmektedir. Anakart marka seçimi sadece üst düzey bilgisayar kullanıcıları için önemlidir. Ancak piyasada alınmaması gereken marka anakartlar da var. Bu anakartlar genelde hazır kasa gelen bilgisayarların içinde bulunur. Bu hazır bilgisayarlarda bulunan anakartlar RAM hatta ekran kartı bile seçerler. Çalıştırabilecekleri RAM ve ekran kartları sınırlıdır. Hazır kasa bilgisayar alınacaksa, bilgisayar içerisindeki anakartın iyi incelenmesi ve karşılaştırılması gereklidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *