27 Eylül 2019, 17:16 tarihinde eklendi

Akvaryum Suyu Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Akvaryum Suyu Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Akvaryum Suyu Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Akvaryum suyu, bir akvaryum için oldukça önemlidir. İnsanlar için hava ne kadar önemliyse balıklar için de su aynı şekilde önemlidir. Nasıl insanlar kirli havada sağlıklı bir şekilde yaşayamazsa, balıklar da kirli su içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşayamazlar.

Akvaryum Suyu Neden Kirlenir?

Akvaryum suyu, balık dışkıları, fazla yemleme sonucu oluşan artık yemler akvaryum suyunun kirlenmesine sebep olur. Akvaryum suyunun kirlenme hızını, beslenen balık sayısı, yapılan yemleme sayısı ve şekli belirler.

Akvaryum içerisinde kullanılan iç filtreler her ne kadar pislikleri çekse de su içerisinden uzaklaştırmaz. Bu nedenle her su değişiminde iç filtre de yıkanmalıdır.

Normal şartlarda akvaryum suyu içerisinde yararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteiler hem balık dışkılarının parçalanmasına hem de akvaryumda bulunan balıkların bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bulunur. Ancak su çok fazla kirlenirse, sudaki yararlı bakteriler ölmeye, yerine zararlı bakteriler üremeye başlar. Bu da balıkların hastalık kapma riskini arttırmaktadır. Aşırı su kirlenmesinde sıklıkla mantar ve parazit hastalıkları görülmektedir.

Akvaryum büyüklüğüne ve beslenen balık sayısına bağlı olmakla birlikte, akvaryum suyu en az haftada 1 kere değiştirilmelidir. Su değiştirme işlemi yapılırken akvaryum tamamen boşaltılmamalı sadece akvaryumdaki suyun 4/1 i alınmalıdır. Suyun tamamen değişimi akvaryum içerisindeki yararlı bakterilerin ölümüne ve ekosistemin bozulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle hastalık gibi acil durumlar dışında akvaryum suyu tamamen boşaltılmamalıdır.

Akvaryuma Konulacak Su Nasıl Olmalıdır?

Akvaryuma konulacak su oda sıcaklığında ve ağzı açık şekilde 1-2 gün dinlenmiş olmalıdır. Akvaryum suyu ile yeni eklenen su arasındaki ısı farkı balıklarda beyaz benek hastalığına yol açabilir. Yine dinlenmeden konulan su da balıkların su içerisindeki klordan etkilenmesine ve ölümüne yol açabilir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *