29 Nisan 2020, 05:08 tarihinde eklendi

AK-47 Kalaşnikof Piyade Tüfeği Tarihi ve Özellikleri

AK-47 Kalaşnikof Piyade Tüfeği Tarihi ve Özellikleri

AK-47 Kalashnikov Tüfeği Tarihi

AK-47 diğer adıyla “Avtomat Kalaşnikova 1947” dünyanın en fazla üretilmiş piyade tüfeğidir. Tam rakamı bilinmemekle birlikte 100 milyon civarı orijinal ve lisanslı olmak üzere toplam 200 milyon adet üretilmiştir. AK-47’nin daha farklı ve modernize edilmiş varyasyonları da üretilmeye devam edilmektedir.

Tüfeğin mucidi Mikhail Kalashnikov, 1938 yılında Sovyet Ordusu’na katılır ve zırhlı araç tamircisi olarak çalışmaya başlar. Savaş sırasında ağır yaralanır ve 6 ay hastanede kalır. Hastanede kalırken de cepheden gelen yaralı askerlerin, ordunun kullandığı piyade tüfekleri ile ilgili serzenişlerini dinler. Hastaneden çıkar çıkmaz ordu için bir piyade tüfeği yapmak üzere çalışmaya başlar. İlk geliştirdiği piyade tüfekleri ordu tarafından denenmez ancak çabaları takdir edilir. Daha sonra, Alman Ordusu’nun savaşın sonlarına doğru kullandığı STG-44 piyade tüfeği üzerinden yeni bir model geliştirmeye başlar ve AK-46 ortaya çıkar. AK-46, STG-44’ün daha geliştirilmiş ve sorunları giderilmiş bir versiyonudur. AK-46 başlarda, Sovyet Ordusu tarafından pek beğenilmemiştir. Ancak silah test edildikten ve bütün testlerden başarıyla çıktıktan sonra, Sovyet Ordusu için ideal bir ürün olduğu görülmüştür. 1947 yılında da daha geliştirilmiş modeli olan AK-47 ortaya çıkmış ve Sovyet Ordusu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 1949 yılında AK-47, Sovyet Ordusu’nun standart silahı seçilmiş ve ordudaki askerlere dağıtılmaya başlanmıştır.

1950 ve 1960’lı yıllarda AK-47’nin farklı varyasyonları da üretilmiştir. Bu varyasyonlardan en popüler olanı AKS-47’dir. Bu tüfek AK-47’nin katlanabilir dipçikli versiyonudur. Bu versiyon, daha çok komando ya da paraşütçü birlikler için geliştirilmiştir. Dünya çapında oldukça popüler olmuş ve kullanılmıştır.

Ak-47’nin bugünkü şöhretine kavuşması ise Vietnam Savaşı ile olmuştur. 1960’lı yıllarda Amerikan Ordusu, Vietnam’a geldiğinde karşısında Kuzey Vietnam askerleri vardı. Ve askerlerin hepsinin elinde AK-47 tüfekleri vardı.  Amerikan Ordusu’nun kullandığı M-16 tüfekleri ve AK-47 tüfekleri, Vietnam’ın aşırı sıcak, nemli ve çamurlu arazi şartlarında karşı karşıya gelmişlerdi. M-16 tüfekleri, gerilla savaşından daha çok nizami harp koşullarında kullanılmak için tasarlanmış silahlardı. Bir çatışma çıkması durumunda M-16’ların mermileri ağaçlara saplanıp kalırken, AK-47’nin mermileri ağaçları, taşları delerek Amerikan askerlerini rahat bir şekilde vurabiliyordu. Hatta bir dönem Amerikan askerleri M-16’ları bırakıp, ele geçirdikleri AK-47’leri kullanmaya başlamışlardı. Vietnam Savaşı’nın sonunda AK-47’nin şöhreti tüm dünyaya yayıldı. Ve Amerikan karşıtı birçok ülke ve grup AK-47’leri kullanmaya başladı. AK-47, üzerinden çok zaman geçmesine rağmen bugün hala kullanılmaya devam etmektedir.

AK-47 Neden Bu Kadar Popüler?

AK-47 teknik özellik olarak, 7.62x39 milimetrelik özel bir mermi kullanmaktadır. Etki menzili 300 metre olan silahın, ilk mermisinin çıkış hızı saniyede 710 metredir. Dakikada 600 mermi atabilen AK-47’nin, ortalama standart boyu ise 87 santimetre’dir. Boş ağırlığı 3.8 kilogram, dolu ağırlığı ise 4.2 kilogram ile 4.5 kilogram arasında değişmektedir. TSK’nin uzun yıllardır kullandığı G-3 tüfeklerinden çok daha hafif bir silahtır.

AK-47’yi bu kadar popüler hale getiren 3 önemli özelliği vardır. Bunlar ucuzluk, basitlik ve güvenilirliktir.

AK-47 tüfekleri çok düşük üretim maliyetlerine sahiptir, yani orijinal bir AK-47 tüfeğini 100 dolar civarında bir fiyata satın alabilirsiniz.

AK-47’nin bir diğer ucuz olma sebebi ise çok basit bir silah olmasıdır. Çünkü Mikhail Kalashnikov bu silahı tasarlarken, kırsalda yaşayan ve teknik bilgisi fazla olmayan Rus gençler tarafından kullanılacağını bilmekteydi. Çalışma sistemi çok kolay, hareketli parçası çok az ve bakımı çok kolay olduğu için, daha önce hiç silah kullanmamış birisine yarım saatlik bir eğitim verilerek AK-47 kullanabilir hale getirmek mümkündür.

AK-47 son derece güvenilir bir silahtır. Basit ve ucuz yapısına rağmen kaliteli malzemeden üretilmiştir. Kolaylıkla tutukluk yapan ve arızalanan bir silah değildir. Her türlü iklim şartlarında çalışabilmektedir. Kuma gömülüp ya da suyun veya buzun içerisine konulup, daha sonra çıkartarak ateş edilebilecek bir tüfektir.

Rus yapımı olan AK-47 artık Rusya’da üretilmemektedir. Romanya, Bulgaristan, Çin ve Kuzey Kore’de lisanslı olarak üretilmeye devam edilmektedir. Suriye ve Afganistan’da ise karaborsada oldukça kaliteli kopyaları üretilmektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

YAPILAN YORUMLAR

 1. panda

  helal olsun vikipediyi geçmişsiniz

  • access_time 12 Eylül 2020, 12:48
  • CEVAPLA
 2. QurbanoF

  cok iyi bilgi tesekkurler

  • access_time 10 Eylül 2020, 12:06
  • CEVAPLA