08 Haziran 2020, 11:17 tarihinde eklendi

Adobe Illustrator'a Alternatif En Başarılı 6 Çizim Programı

Adobe Illustrator'a Alternatif En Başarılı 6 Çizim Programı

Adobe Illustrator'a Alternatif En Başarılı 6 Çizim Programı

Adobe Illustrator’a alternatif çizim programları özellikle Adobe ürünlerinin yüksek fiyatından dolayı son yıllarda grafik, çizim ve web tasarım işleriyle ilgilenenlerin sıklıkla Google üzerinde arattığı konulardan bir tanesi. Adobe’un tüm ürünleri gibi Adobe Illustrator’de mükemmel bir yazılım olsa da onun kadar olmasada AI’ya kafa tutmayı başarabilen çok sayıda program bulunmakta.

Bu yazımızda Adobe Illustrator alternatifleri arasından en başarılı olanlarını sizler için inceledik ve bu listeyi oluşturduk. İsterseniz ilk çizim programımızla hemen başlayalım.

Inkscape

Eğer daha önce illüstrasyon veya vektörel çizim ile ilgilendiyseniz Inkscape’i mutlaka duymuşsunuzdur. Inkscape SVG formatı ve başka birçok formatta vektörel çizimler yapabileceğiniz açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir program. Birçok grafik tasarım uzmanı tarafından Adobe Illustrator’ün tek gerçek rakibi olduğu ifade edilse de başka güçlü programlar da bulunmakta. Oldukça detaylı ve profesyonel bir program olan Inkscape, birçok grafikerin tercih ettiği bir yazılım. Inkscape’in en büyük eksisi ise özellikle büyük boyutlu, çok katmanlı ve karmaşık dosyalarda çalışırken aşırı yavaş olabilmesi. Ancak Inkscape’in sürekli güncellenmeye devam edilen bir program olması, yavaşlık sorununu yakın zamanda ortadan kaldırabilecek gibi duruyor.

Gravit Designer

Designer.io ürünü olan Gravit Designer hem online kullanabileceğiniz hem de bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir vektörel çizim yazılımı. Genellikle online çizim programlarının sınırlı kalitede olmalarının aksine Gravit Designer şaşırtıcı derecede kaliteli projeler üretilebilecek bir yazılım. Gravit Designer’i online kullanmak için sadece bir mail adresiyle üye olmak gerekiyor. Kendi ücretsiz vektör kütüphanesi de bulunan bu yazılımın ayrıca ücretli olan bir versiyonu da var. Ancak yeni başlayanlar için ücretsiz sürümü de son derece yeterli. Eğer Adobe Illustrator kullanmak çok zor diyorsanız, Gravit Designer’ın basit ve anlaşılır arayüzünü kesinle denemeniz gerekli.

Krita

Dijital sanatlara merakınız varsa ancak nerden ve hangi programla başlayacağınıza karar veremiyorsanız Krita sizin için mükemmel bir fırsat olabilir. Uzmanlaşmış kişilerden daha çok ilk ve orta seviye grafikerlerin kullandığı bir program olan Krita, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir çizim ve boyama yazılımıdır. Özellikle hızlı öğrenilebilecek sezgisel bir kullanıcı arayüzü olan program bazı özellikleriyle Adobe ürünlerinin bile önünde. Örneğin PSD format desteği sayesinde Krita’da oluşturduğunuz herhangi bir projeyi farklı programlara taşıyabilirsiniz. Bunun dışında Krita’nın verdiği 2D animasyon desteği sayesinde animasyonlar çizebilir ve bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Karbon

Karbon, Calligra adlı bir KDE tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir vektörel çizim programıdır. Vektör ya da illüstrasyona yeni başlayanlar, oldukça cazip bir program olan Karbon ile hızlı bir gelişim gösterebilirler. Karbon ile kullanıcılar küçük resim ve logolar tasarlayabilecekleri gibi etkileyici vektör ve illüstrasyonlar da oluşturabilirler. SVG, PNG, WMF ve ODG formatlarda yazma desteği de veren program, özelleştirebilir arayüzü sayesinde kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca programın resmî web sitesinde yer alan birçok eğitim dokümanından da faydalanılabilir. 

LibreOffice Draw 

Açık kaynak kodlu yazılımları araştıranlar LibreOffice’i mutlaka duymuşlardır. Tıpkı Microsoft Office araçlarına benzeyen yapıda ancak açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan LibreOffice paket halinde indirilen bir yazılım. İçerisinde yazı, sunum ve excel benzeri araçlar da bulunan paketin bir elemanı da çizim aracı olan LibreOffice Draw’dır. Daha çok diyagramlar ve basit çizimler için uygun olan LibreOffice Draw’ın, günlük ihtiyaçlar için ise oldukça yeterli olduğunu söylemek mümkün.

Vectr

Adobe Illustrator alternatifleri arasında son sırada tamamen online çalışan bir yazılım olan Vectr bulunmakta. “Use Online” butonuna bastıktan sonra hesaba dahi gerek kalmadan anında çizim yapmaya başlayabileceğiniz bir web sitesi olan Vectr, profesyonel çizimlerden ziyade daha basit vektörel çizimler yapabileceğiniz bir yazılım. Oluşturulan çizimler SVG formatında çıktı alınabileceği gibi AI, PNG ve JPEG olarak da çıktı alınabilir. Buna ek olarak çıktı alınırken herhangi bir kalite kaybı olmaması da harika. Tamamen ücretsiz bir platform olan Vectr’i çizime ilgi duyan herkesin incelemesi gereklidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *